Програмске активности
''Реализација дела активности предвиђених Програмом управљања СП ''Футошки парк'' за 2017. годину''
Носилац пројекта-управљач: Јавно комунално предузеће "Градско зеленило" Нови Сад
Одлуком о заштити Футошког парка ("Службени лист Града Новог Сада", број 18/06) Футошки парк у Новом Саду је у циљу очувања изворности стила пејзажне архитектуре, богатства дендрофлоре и других природних вредности, стављен под заштиту као споменик природе, а управљање је поверено Јавном комуналном предузећу "Градско зеленило" Нови Сад.
Сходно томе, Програмом управљања СП "Футошки парк" за 2017. годину, у делу ЗАШТИТА, ОДРЖАВАЊЕ, ПРАЋЕЊЕ СТАЊА И УНАПРЕЂЕЊЕ ПРИРОДНИХ И СТВОРЕНИХ ВРЕДНОСТИ, планиране су прироритне мере и активности на управљању заштићеним добром. Континуирано праћење стања дендрофонда, кроз параметре биоеколошке основе парка, током године, показало је да је у Футошком парку дошло до сушења 7 стабла и до извале једног стабла током невремена. Програмом управљања, у делу ПРОМОЦИЈА ВРЕДНОСТИ ЗАШТИЋЕНОГ ПОДРУЧЈА планиране су активности на изради и поставци информативно-едукативних табли (3 ком) којима ће се указати на разноврсност биљног и животињског света парка:
У оквиру реализације пројекта ''Реализација дела активности предвиђених Програмом управљања СП 'Футошки парк' за 2017. годину'' извршено је:
- уклањање 7 сувих стабала у парку и извршена је садња садница адекватних врста (Chamaecyparis lawsoniana , Populus nigra „piramidalis“, Quercus robur, Ginko biloba, Betula pendula, Corylus colurna). Посађена је садница јасена (Fraxinus excelsior) на месту изваљеног стабла.
- орезивање сувих, трулих, преломљених и грана са фитопатолошким оштећењима са већег броја стабала у парку на која је указао спроведени мониторинг вегетације.
- планирани мониторинг вегетације (стабала) у циљу праћења виталности стабала. Извршен преглед стабала у циљу евидентирања знакова физиолошке слабости грана и врха стабла (трулеж, присуство гљива, појава сушења и др) и механичких оштећења (напукле и преломљене гране и др). Овај преглед је вршен визуелним путем од стране инжењера, са земље и из корпе дизалице (у крошњи). На основу спроведеног мониторинга изведене су активности на орезивању стабала, односно планирају се активности које треба спровести на парковском зеленилу у наредној години.
- израда и поставка информативно-едукативних табли (3 ком). У делу парка у коме се налази језеро постављена је табла којом се указује на важност и број врста водоземаца који користе језеро. У циљу промовисања природног састава Футошког парка постављена је табла која указује на постојање јежева и веверица који су стални становници парка. Како је Футошки парк једно од важних уточиште за неке врсте птица зими, због свог посебног састава дрвенастих врста биљака, израђена је и постављена табла на којој су приказане птице - зимски гости парка.
- Израђене су и постављене табле (2 ком) на којима су посетиоцима дате опште информације везане за парк.
Да је Пројекат реализован у целости на наведени начин и у складу са свим посебним условима потврђено је извештајем о извршеном стручном надзору над изведеним радовима од стране Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције, Нови Сад и извештајем Покрајинског завода за заштиту природе Нови Сад.