Програмске активности
''Реализација дела активности предвиђених Програмом управљања СП ''Каменички парк'' за 2017. годину''
Скупштина Града Новог Сада, донела је Одлуку о заштити Споменика природе ''Kaменички парк'' (''Службени лист Града Новог Сада'', број 54/08) којом је овај парк проглашен за значајно природно добро III категорије, у циљу очувања изворности стила, планске организације простора, богатства дендрофлоре и оригиналних вртно-архитектонских елемената. Истом одлуком утврђени су режими заштите и прописане мере заштите које доприносе очувању и унапређењу заштићеног подручја, а управљање Спомеником природе ''Каменички парк'' поверено је Јавном комуналном предузећу ''Градско зеленило'' Нови Сад.
У складу са Програмом коришћења средстава Буџетског фонда за заштиту животне средине за 2017. годину, а на основу достављене понуде Управљача, у 2017. години је финансирана реализација дела активности предвиђених Програмом управљања Спомеником природе ''Каменички парк'' за 2017. годину.
У оквиру реализације пројекта обављене су следеће активности:
- Настављено је са активностима на уклањању шибља и самониклог подраста са 21.300 m2 парковских површина теже приступачног терена (потез према приобаљу и у околини приступних рампи у парку), и искрчен је подраст са 114.000 m2 лакше приступачног терена (површина око језера, потез од игралишта према језеру и до трим стазе), како би се те површине у наредном периоду одржавале незакоровљеним.
- Извршено је орезивање сувих, трулих, преломљених и грана са фитопатолошким оштећењима са већег броја стабала у парку.
- Спроведени су третмани адекватним средствима за заштиту биља. Стабла храста на којима је констатован јак напад пепелнице су истретирана адекватним фунгицидима, а четинари у боровој шумици су једнократно истретирани минералним уљима како би се смањио постојећи инокулум патогених микроорганизама.
- Током године је вршен планирани мониторинг вегетације (стабала) у циљу праћења виталности стабала. У пуној вегетацији и у стању мировања вегетације извршен je преглед стабала у циљу евидентирања знакова физиолошке слабости грана и врха стабла (трулеж, присуство гљива, појава сушења и др) и механичких оштећења (напукле и преломљене гране и др). Овај преглед је вршен визуелним путем од стране инжењера. На основу спроведеног мониторинга планиране су активности на хитном уклањању стабала, односно активности које треба спровести на парковском зеленилу у наредној години.
- Вршено je сакупљање расутог смећа са парковске површине.
- Реализоване су планиране активности на поправци рампи и обавезних табли на уласку у парк.
- У сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе Града Новог Сада је израђен програм (елаборат) санације споменика регистрованих на простору Каменичког парка (Елаборат рестаурације и конзервације споменика на простору СП Каменички парк). Склопљен је Уговор о набавци услуга израде елабората санације споменика на простору СП Каменички парк, закључен са Заводом за заштиту споменика културе Града Новог Сада број 012.4-3628/3 од 06.09.2017. године. Уговором предвиђена вредност услуге израде ''Елабората рестаурације и конзервације споменика на простору СП Каменички парк'' била је у износу од 300.000,00 динара.
- У циљу планирања, изградње и унапређења простора парка израђена је пројектно техничка документација којом је превиђено уређење пешачких стаза са пратећим мобилијаром и јавне соларне расвете на делу простора СП''Каменички парк''. У складу са Законом о јавним набавкама (''Сл.гласник РС'' бр. 124/2012, 14/2015 и 68/2015) спроведен је поступак јавне набавке услуга - Пројектно техничка документација Каменички парк, ЈНМВ 26/2017. На основу спроведеног поступка је потписан Уговор о јавној набавци услуга-пројектно техничка документација Каменички парк са ''Ђорђе Бајило архитекти''д.о.о. (014.2-3315/7 од 23.05.2017. године, ЈКП''Градско зеленило'' Нови Сад). Уговором предвиђена вредност израде комплетне Пројектно-техничке документације Каменички парк је износила 1.798.000,00 динара (1.499.000, динара без ПДВ-а). За израду пројектно техничке документације су исходовани услови заштите природе број 03-1157/2 од 24.05.2017.године, Покрајински завод за заштиту природе. У складу са наведеним, израђен је Идејни пројекат уређења пешачких стаза са јавном (соларном) расветом на делу простора СП''Каменички парк'' (''Ђорђе Бајило архитекти'' доо, Е-16/2017/ИДП_0). На наведени пројекат је добијено позитивно мишљење Покрајинског завода за заштиту природе (број 03-1647/2/2 од 04.07.2017.године. Решењем је обухваћен простор парка у коме је забрањен саобраћај моторних возила (од рампе на мостићу који премошћује Каменички поток до зоне заштите Моста слободе) на површини од 215664 m2=21,5 ha.
- У циљу уређења језера на простору СП Каменички парк су изведени радови на санацији језера према ''Идејном пројекту (ИДП) санације језера у зони клизишта Моста слободе у Каменичком парку'' (Е-90/15, Хидрозавод). За извођење радова на санацији језера су исходовани услови заштите природе број 03-1568/2 од 04.07.2017.године, Покрајински завод за заштиту природе. За радове на санацији језера је исходовано Решење о одобрењу радова број ROP-NSD-23390-ISAW-1/2017 од 08.08.2017.године (Градска управа за урбанизам и грађевинске послове, Нови Сад). У складу са Законом о јавним набавкама (''Сл.гласник РС'' бр. 124/2012, 14/2015 и 68/2015) спроведен је поступак јавне набавке „Санација језера у СП''Каменички парк'', ЈНМВ број 32/2017. Након спроведеног поступка, потписан је Уговор о јавној набавци радова ''Санација језера у СП''Каменички парк'' са ''Bulevar company'' доо из (број 014.2-6248/7 од 29.08.2017.,ЈКП ''Градско зеленило'' Нови Сад). Уговором предвиђена вредност радова на санацији језера износи 2.975.763,60 динара (2.479.803,00 динара без ПДВ-а).
- Реализоване су пројектом предвиђене активности на уређењу мини целина:
- Постављен је „хотел за инсекте“, који представља структуру направљену од природних материјала и има намену да пружи склониште инсектима. Састоји се од неколико различитих секција које за инсекте представљају гнездо. Уз њега је постављена одговарајућа табла, која образлаже важност хотела, разлог коришћења одређеног материјала при изради, очекиване врсте инсеката и садржи податке о значају инсекатског света у очувању биодиверзитета.
- Постављено је 5 кућица за слепе мишеве. То су структуре које представљају вештачко склониште, једнокоморне или четворокоморне. Уз кућице је осмишљена, израђена и постављена информативно- едукативна табла, која образлаже сврху поставке оваквих структура, и представља које су очекиване врсте које ће насељавати кућице.
Да је Пројекат реализован у целости на наведени начин и у складу са свим посебним условима потврђено извештајем о извршеном стручном надзору над изведеним радовима од стране Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције, Нови Сад..