Програмске активности

''Реализација дела активности предвиђених Програмом управљања СП 'Каменички парк' за 2016. годину''

 

Носилац пројекта-управљач: Јавно комунално предузеће "Градско зеленило" Нови Сад

 
Скупштина Града Новог Сада, донела је Одлуку о заштити Споменика природе ''Kaменички парк'' (''Службени лист Града Новог Сада'', број 54/08)  којом је овај парк проглашен за значајно природно добро III категорије, у циљу очувања изворности стила, планске организације простора, богатства дендрофлоре и оригиналних вртно-архитектонских елемената. Истом одлуком утврђени су режими заштите и прописане мере заштите које доприносе очувању и унапређењу заштићеног подручја, а управљање Спомеником природе ''Каменички парк'' поверено је Јавном комуналном предузећу ''Градско зеленило'' Нови Сад.
У складу са Програмом коришћења средстава Буџетског фонда за заштиту животне средине за 2016. годину, а на основу достављене понуде Управљача, у 2016. години је финансирана реализација дела активности предвиђених Програмом управљања Спомеником природе ''Каменички парк'' за 2016. годину.
У оквиру реализације пројекта обављене су следеће активности:
 

  • Извршено је уклањање шибља и самониклог подраста са 29.000 m2 парковских површина лакше приступачног терена (површина око језера, потез од игралишта према језеру и до трим стазе), и селективно је искрчен подраст са 28.000 m2 теже проходног терена (потез од фудбалског терена према Дунаву и Мосту слободе).

  • у сарадњи са шумарима НП ''Фрушка гора'' уклоњено је 45 сувих, престарелих или оболелих стабала из парка. Извршено је орезивање сувих, трулих, преломљених и грана са фитопатолошким оштећењима са већег броја стабала у парку.

  • Извршена је санација два стабла храста која се налазе на падини у близини језера у парку, код којих је приметан процес изваљивања. Стабилизација стабала анкерисањем је изведена употребом челичних сајли, жабица и стабилних анкера.

  • Спроведени су третмани адекватним средствима за заштиту биља. Стабла храста на којима је констатован јак напад пепелнице су истретирана адекватним фунгицидима, а четинари у боровој шуми су једнократно истретирани минералним уљима како би се смањио постојећи инокулум патогених микроорганизама.

  • постављене су 22 корпе за отпатке дуж шетних стаза у парку, као и на уређеним видиковцима и одмаралиштима. Током сезоне је вршено сакупљање расутог смећа са парковске површине. Ову активност су реализовали радници ЈКП ''Градско зеленило''.

  • Уређена је постојећа чуварска кућица у парку, која има и функцију инфо-пулта у парку. Обављене су мање поправке и фарбање кућице. Простор око кућице је уређен поставком излетничког комплета (сто са две клупе за седење) и корпе за отпатке како би се посетиоцима парка омогућило краће задржавање.

  • Већи број мини целина које постоје на простору парка је уређено на начин да буду атрактивне посетиоцима парка:

 
- мини целине ''Сфинга'', ''Камена ваза'' и ''Видиковац лево од асфалтне стазе'' су уређене - уклоњена је непожељна вегетација (самоникли подраст и шибље), односно створени су услови за лак приступ посетиоца самој локацији и постављене су клупе и корпе за отпатке. На пешачкој стази у близини ''Сфинге'' је постављена табла која указује на локацију саме скулптуре у односу на парк, као и на локацију осталих регистрованих споменика на простору парка.
- Уређење локације ''Трула дебла'' : остављена дебла у парку су станишта различитих шумских животиња и инсеката. Две локације у парку су означене поставком информативних табли, на којима су изнети подаци о забележеном животињском свету који се среће у парку (инсекатски свет и орнитофауна парка). Садржај који је унет на табле је дефинисан уз стручну помоћ сарадника Покрајинског завода за заштиту природе.
- Најпознатија мини целина у парку је видиковац ''Пентагон''. Она је додатно уређена поставком излетничких комплета (клупа и столова) намењених посетиоцима  и корпи за отпатке. Постављена је  информативна табла која указује на занимљивости везане за овај видиковац.
- Велики пањ старог храста код језера у парку, који датира из времена настанка Каменичког парка и чија старост се процењује на 130 година, је уређен на начин занимљив посетиоцима парка – конзервирањем пања уз означавање годова самог храста поставком плоче од плексигласа. Поред пања је постављена информативна табле на којој је представљен настанак и упоредни развој Каменичког парка и Новог Сада, односно најбитнији догађаји у светској историји у задњих 130 година.
- У склопу уређења мини целина и чуварске кућице у парку је постављено 11 клупа за посетиоце и 3 дрвена излетничка стола
 
Да је Пројекат реализован у целости на наведени начин и у складу са свим посебним условима потврђено извештајем о извршеном стручном надзору над изведеним радовима од стране Јавног предузећа ''Завод за изградњу Града'' Нови Сад.