Програмске активности

Развојна истраживања детекције и квантификације емергентних и приоритетних супстанци у води Дунава код Новог Сада, II-Наставак истраживања

Носилац пројекта: Факултет техничких наука у Новом Саду

Током 2012. и 2013. године у оквиру истраживачких активности спроведене су скрининг анализе површинске воде Дунава код Новог Сада на присуство токсичних и хазардних емергентних супстанци. У наставку предложених и планираних истраживања у 2013. години реализована је нова скрининг кампања са узорковањем на карактеристичним селектованим местима на Дунаву у околини Новог Сада а потом урађена и таргет анализа на најфрекветније емергентне супстанце из групе органских хемијских специја са посебним фокусом на токсичне и све присутне фталате и феноле.
Фталати, естри фталатне киселине и алифатичних алкохола, су испарљиве течности које се обавезно додају пластици полимера као пластификатори или омекшивачи за повећање позитивних карактеристика и квалитета пластичних материјала, односно оптималне флексибилности и еластичности. Фталати на људски организам делују као супстанце које ометају рад хормонског система, изазивају канцерогене ефекте, која се првенствено манифестује у облику злоћудног рака дојке и рака тестиса. Фталати узрокују и различите малформације на ткиву тестиса, и слабију плодност мушке популације. Имају изражено физиолошко дејство, налазе широку примену у медицини, у пољопривреди као хербициди, а одређени феноли су важни индустријски материјали.
У оквиру кампања узорковања у току 2013. године и анализе површинске воде скринингом је регистровано преко 140 органских токсичних полутаната из различитих група емергентнх супстанци. Истраживања присуства емергентних супстанци у површинској води Дунава се по први пут спроводе на територији Новог Сада. Овај тип истраживања са скрининг и таргет анализама као и добијене резидуалне количине фталата и фенола по први пут су реализоване у површинској Дунава и отпадној води на селектованим локалитетима околине Новог Сада
Путем отпадних, комуналних и индустријских вода, без третмана пречишћавања, различите емергентне супстанце доминантно органског типа се директно уносе у природне реципијенте - површинску воду Дунава. Емергентне супстанце, иако ниских концентрација реда ppm, ppb, ppt и нижим, се детектују у биотском и абиотском матриксу. 
У површинској води реке Дунав у околини Новог Сада, на десет одабраних локалитета, квантификовани су концентрациони нивои селектованих емергентних супстанци из групе фталата и фенола које, као индикатори, могу да укажу на еко-стање квалитета површинске воде Дунава и животне средине. Резултати и евалуација „скрининг“ анализе површинских вода указују на лош хемијски статус површинске воде Дунава у околини Новог Сада. Резултати „таргет“ анализе површинске воде на присуство, фреквенцију појављивања и концентрационе нивое групе фталата и фенола су у развојној истраживачкој фази и представљају базу података која може да се користи за дефинисање приоритетних ризика негативног утицаја на животну средину и здравље становништва града Новог Сада, што је и складу са Стратегијом водоснабдевања и заштите вода Војводине и релевантног националног и Европског законодавства у области заштите животне средине и вода.