Програмске активности

Садржај тешких метала и микроелемената у ткивима и органима риба, води и седименту као показатељ квалитета воде канала ДТД Нови Сад-Савино Село

Носилац пројекта: Универзитет Привредна академија у Новом Саду, Факултет за економију и инжењерски менаџмент у Новом Саду

Испитивања су вршена у површинским водама са локалитета Канал ДТД Нови Сад испод Каћког моста, пре преводнице, у подручју индустријске зоне север (Т-1), I, и 3 km низводно од предводнице, пре самог ушћа у реку Дунав (Т-2), II. Седимент (муљ) са истих локалитета узоркован је Eikman-овим багером. 
Физичко-хемијска испитивања површинске воде обухватају одређивање следећих физичких, хемијских и физичко-хемијских параметара: pH, суспендоване материје, растворени кисеоник, засићеност кисеоником-епилимнион), хемијска потрошња кисеоника, нитрати, нитрити, амонијум јон, укупна минерализација (укупни суви остатак), електропроводљивост на 20 оС, хлориди, ортофосфати, BPK5, укупан азот, укупан фосфор, приметна боја, приметни мирис, видљиве отпадне материје, укупна тврдоћа, манган, олово, кадмијум, цинк, бакар, арсен и  жива.
У узорцима седимента са оба локалитета одређивана је концентрација: Pb, Pb на суву материју, Cd, Cd на суву материју, As, As на суву материју, Hg, Hg на суву материју, Zn, Zn на суву материју, Cu, Cu на суву материју, Mn, Mn на суву материју, садржај суве материје.
У узорцима изловљених риба, у шкргама, месу и јетри, одређивана је концентрација: Mn, Pb, Cd, Cu, Zn, As, Hg.
Микробиолошка испитивања обухватају следеће параметре испитивања површинске воде са оба локалитета: фекални колиформни, укупни колиформни, цревне ентерококе, број аеробних хетеротрофа (метода Kohl).
У односу на физичко-хемијске и микробиолошке критеријуме, вода са локалитета Канал ДТД Нови Сад испод Каћког моста, пре преводнице, у подручју индустријске зоне север (Т-1) је окарактерисана да припада класи III. Са локалитета Канал ДТД Нови Сад, 3 km низводно од предводнице, пре самог ушћа у реку Дунав (Т-2) у односу на физичко-хемијске параметре вода припада класи III а према микробиолошким критеријумима класи IV.  Вода је слабог еколошког статуса, одговара захтевима за IV класу.
Основни циљ ових истраживања био је утврђивање нивоа акумулације тешких метала (олова, кадмијума, арсена, живе, бакра, цинка и мангана) у мишићима, шкргама и јетри јединки различитих узрасних категорија три врсте риба (у зависности од улова) које припадају различитим нивоима трофичке пирамиде. Истовремено, на основу узорковања и анализе основних физичких, хемијских и микробиолошких параметара ове текуће површинске воде одређен се квалитет испитиваног водотока, а такође и садржај метала у седименту и утврђен степен оптерећења истраживаног акваторија потенцијалним загађењима.
Испитивања су такође имала за циљ утврђивање и постојање међусобне везе садржаја метала у седименту, води и организмима риба, као индикатора загађења животне средине и њених последица.
Овим истраживањима је указано на здравствену безбедност меса риба изловљених из површинског водотока канала ДТД, као и на могућност смањења ризика од настанка разних обољења која могу бити проузрокована конзумирањем рибљег меса као хране контаминиране тешким металима.
Реализацијом пројекта доказано је да у испитиваном екосистему канала ДТД ниво тешких метала у месу испитиваних риба одговара одредбама Правилника.