Програмске активности

Веза између арктичке осцилације (AO) и температуре ваздуха и количине падавина у Новом Саду

Носилац пројекта: Универзитет Привредна академија у Новом Саду, Факултет за економију и инжењерски менаџмент у Новом Саду

У истраживањима везе између AO идекса и температуре ваздуха и количине падавина коришћене су месечне, сезонске и годишње вредности. Коришћени су подаци са метеоролошке станице Римски Шанчеви код Новог Сада, где постоји континуитет за период почев од 1949. године. У овим истраживањима примењени су следећи математичко-статистички методи: Пирсонов коефицијент корелације (статистичка значајност је утврђивана на основу табеле), анализа линеарног тренда и кластер анализа. За поједине низове рађени су прорачуни са покретним декадним вредностима. За проверу појединих резултата коришћена је K – means klaster aнализа. Статистичка анализа је обухватила следеће везе: AO индекс – температура ваздуха (вредности на месечном, сезонском и годишњем нивоу) и AO индекс – количина падавина (вредности на месечном, сезонском и годишњем нивоу).
Овим истраживањима утврђено је постојање везе између промена ваздушног притиска над Арктиком и у умереној зони и забележених температура ваздуха и количина падавина за подручје Новог Сада. Најјача веза између AO индекса и темппературе ваздуха утврђена је за септембар, док је за јануар и март нешто нижа. Посматрано по сезонама највиши степен повезаности је за пролеће. У истраживањима везе AO индекс – падавине најјача веза је за јануар, фебруар, септембар, октобар и децембар, а на сезонском нивоу за зиму. Спроведеним истраживањима утврђено је да АО индекс има већи утицај на падавине, него на температуре на подручју Новог Сада. Анализом линеарног тренда температуре ваздуха за период 1949–2012. утврђен је пораст по стопи од приближно 0,15°С по декади.