Програмске активности

Праћење стања и прогноза аерополена на територији Града Новог Сада, информисање о ризику појаве алергијских сиптома

Носилац пројекта: Природно-математички факултет 
Департман за биологију и екологију

Континуирано праћење стања и прогноза аерополена у Граду Новом Саду омогућава формирање базе података неопходних за израду календара полена и прогностичких модела. 
У Граду Новом Саду је у периоду од 2000. до 2013. године успостављен вишегодишњи континуитет редовног праћења дневних концентрација аерополена и информисање јавности о стању и прогнози аерополена. 
Полен је сакупљан, почевши од 01. фебруара до 31. октoбра, стандардизованом континуираном волуметријском методом по Хирсту. Анализиране су дневне концентрације полена током сваког дана. Извештај о стању са прогнозом полена презентован је на страницама сајта www.nspolen.com. Извештавање јавности о утврђеним концентрацијама аерополена у Новом Саду вршено је путем електронских и писаних медија: алергисјки семафор и писани извештај о стању са прогнозом полена за наредни период и недељни извештаји о концентрацијама полена амброзије. Достављено је 9 месечних извештаја, годишњи извештај са закључком и предлогом мера. Праћен је 21 тип полена, представљене су измерене и анализиране вредности за основне карактеристике њиховог појављивања. Период узорковања обухватио је све три сезоне цветања главних алергијских биљака - сезону цветања дрвећа, сезону цветања трава и сезону цветања корова. 
Дистрибуција дневних концентрација аерополена током 2013. године је одступала од вишегодишњег просека. Током сезоне дрвећа (март-април) и корова (јун и август) периоди високих концентрација су прекидани дужим периодима регистровања нижих дневних вредности. Током сезоне, највише концентрације су забележене током друге и треће декаде априла, а најниже у мају и почетком јуна,  што је карактеристично за сезону цветања трава и почетак сезоне цветања коровских врста. 
Анализа 21-ог типа полена јасно указују да карактеристике њиховог појављивања варирају у односу на протекле године. Управо ова чињеница указује на неопходност континуираног мерења јер је појаљивање полена природан процес узрокован многим променљивим еколошким факторима.