Програмске активности

Праћење микробиолошког квалитета подземних вода градских изворишта воде за пиће Града Новог Сада

Носилац пројекта: Природно-математички факултет 
Департман за биологију и екологију

Испитивања микробиолошког квалитета подземних вода имала су за циљ да се на бази присуства и квантитативне заступљености одређених физиолошких група бактерија и ензимске активности, процени квалитет подземних вода, угроженост новосадских изворишта пијаће воде и могући утицај загађења на квалитет воде дистрибуционе мреже, као и заштита и очување постојећег квалитета подземних вода.
Микробиолошке анализе током 2013. године извршене су на извориштима Ратно острво, Петроварадинска ада и Штранд.
    Резултати анализе подземних вода у 2013. години јасно указују да квалитет воде варира у зависности од места и времена узорковања, али да већина узорака садржава високу бројност органотрофних, липолитских и угљоводоник оксидујућих бактерија, при чему је индекс фосфатазне активности воде висок. На основу испитиваних параметара, микробиолошки квалитет подземне воде у великом броју узорака је лош, не само са санитарног, већ и са еколошког аспекта. Најугроженије су подземне воде изворишта Штранд (посебно током септембра месеца), а потом и Ратно острво, док је најбољи квалитет воде на изворишту Петроварадинска ада. Иако се вода у фабрици прерађује у воду за пиће савременим технолошким процесима обраде, квалитет сирове воде је од суштинске важности за добијање пијаће воде задовољавајућег квалитета.
    Добијени резултати указују на потребу за увођењем зона санитарне заштите, првенствено на изворишту Штранд, а потом и на другим извориштима, у циљу очувања овог ресурса од непроцењиве вредности.