Програмске активности

Мониторинг квалитета површинских вода на подручју Града Новог Сада

Носилац пројекта: Пољопривредни факултет - Департман за уређење вода

Канали основне и детаљне каналске мреже на подручју Града Новог Сада су изложени интензивном антропогеном утицају, што намеће потребу за сталним праћењем квалитета њихових вода.
У току 2013. године су, на месечном нивоу, анализирани физичко-хемијски параметари воде на карактеристичним профилима три изабрана водотока - канала: Татарница, канал ДТД Нови Сад - Савино Село и канал Субић. 
Констатовано стање квалитета водотока Татарница, у току мониторинга (2006-2013), може се оценити као задовољавајуће. Иако су у великој већини случајева  готово за све релевантне параметре, заступљена друга класа квалитета а водоток у периоду мониторинга оцењен највишим еколошким потенцијалом за вештачка водна тела – добар и бољи, ипак се мора указати и на чињеницу да је повремено установљен и незадовољавајући квалитет воде, односно спорадична појава воде треће класе или још лошије. Неповољно стање квалитета воде канала Татарница утврђено је и даље према критеријумима за биолошку потрошњу кисеоника (БПК5). Посебно се скреће пажња на значај квалитета воде и мониторинга на овом каналу јер се његове воде уливају у Дунав у зони заштићеног подручја, Парка природе Бегечка јама, локалитета који представља јединствену еколошку целину.
Квалитет воде канала ДТД Нови Сад – Савино Село, како у току мониторинга 2013. године,  тако и у претходним годинама може се оценити као стабилан и углавном добар. Према релевантним показатељима квалитета површинских вода најчешће су заступљене прва и друга класа, уз спорадичне, појединачне изузетке. Иако је бонитет оцењен највишим еколошким потенцијалом, и овде се најчешћа одступања од жељеног квалитета манифестују код БПК5,  и азотних једињења, нитрита и амонијума.
У односу на остале анализиране локалитете на каналу Субић забележено је, у погледу квалитета воде, најлошије стање. Општа оцена указује да водно тело канала поседује еколошки потенцијал добар и бољи када су у питању следећи параметри: по раствореном кисеонику, нитратима, нитритима, укупним азотом и сувим остатком. Према осталим параметрима, квалитет воде канала је умерен (БПК5 и суспендоване материје), слаб (амонијум) и лош (ХПК и укупан фосфор). 
Добијени резултати указују на значај и неопходност сталне контроле загађивача и даљег мониторинга у циљу очувања квалитета вода и животне средине на подручју Града Новог Сада.