Програмске активности

ПРЕДИКЦИЈА НИВОА ЕМ ПОЉА У РАДИО-ФРЕКВЕНЦИЈСКОМ ОПСЕГУ У ЦИЉУ ПРОЦЕНЕ УГРОЖЕНОСТИ СТАНОВНИШТВА НА ПРОИЗВОЉНО ИЗАБРАНОЈ ЛОКАЦИЈИ НА ТЕРИТОРИЈИ ГРАДА НОВОГ САДА

Носилац пројекта: Факултет техничких наука Нови Сад

 

У оквиру MATLAB програма реализована је предикција електричног поља која се заснива на моделу пропагације у слободном простору. Поменути модел није потпуно адекватан за пропагацију у урбаном окружењу, али је као најједноставнији искориштен за илустрацију основне функционалности предикционе апликације.

На основу анализе комплексности  констатовано је да се стохастички (емпиријски) поступуци могу лакше реализовати, док је за развој детерминистичких поступака потребно радити на детаљнијем опису урбаног окружења (позиције и изглед објеката). Утврђена је типична конфигурација за радио-дифузне предајнике: антена је полуталасни дипол чија еквивалентна израчена снага (ERP) не прелази 300W, уколико се налази у насељу градског карактера. Извршена је процена електричног поља на територији Града Новог Сада за UKW опсег 87,5-108 MHz, у којем постоји 21 активан FМ предајник. Расположиве информације из РАТЕЛ-ове евиденције и „План расподеле фреквенција/локација за терестричке аналогне FM и TV радио-дифузне станице за територију Републике Србије“ су при томе допуњаване проценама или апроксимацијама. Највеће укупно поље, према резултатима предикције очекује се око самих предајника. Најзначајније појединачни доприноси на апсолутној надморској висини од 81.5 m потичу од предајника на Мишелуку – 4,4 V/m. Детектовани максимуми зависе од резолуције предикционе мреже за коју је усвојено да буде 500m.

Допринос новог предајника нивоу укупног ЕМ зрачења илустрован је на примеру FM радио-дифузне станице „Romano King“ која има дозволу за коришћење спектра али чије емисије нису детектоване приликом мерења ел. поља. Валидација резултата предикције извршена је поређењем резултата мерења са вредностима које су за локације мерења добијене на основу предикције.

Анализом добијених резултата констатовано је да предикциони резултати могу бити побољшани уколико се зна да ли је посматрана тачка у унуташњости објекта или не, и уколико се  користи различита висина за поједине предикционе локације. Утврђено је да грешке у координатама предајника имају знатан утицај на поклапање са резултатима мерења.