Програмске активности

ПОТЕНЦИЈАЛ ФОРМИРАЊА БИОФИЛМА И ПРИСУСТВО ОПОРТУНИСТИЧКИХ ПАТОГЕНА У ДИСТРИБУТИВНОМ СИСТЕМУ ВОДЕ ЗА ПИЋЕ ГРАДА НОВОГ САДА

Носилац пројекта: Природно-математички факултет

Департман за биологију и екологију

 

Циљ Пројекта је изолација сојева психрофилних и/или психротолерантних хетеротрофних бактерија из воде дистрибуционог система Града Новог Сада и утврђивање њихових карактеристика у циљу процене потенцијала формирања биофилма у водоводној мрежи као и заштита и очување, али и побољшање квалитета воде за пиће. У склопу заштите животне средине, основна људска потреба за квалитетном и хигијенски исправном водом за пиће мора имати приоритет.

Аеробне мезофилне хетеротрофне бактерије су изоловане током 2012. године са потрошачких чесми водоводне мреже Града Новог Сада, укључујући и две тачке Клиничког центра Војводине, применом мембран-филтер методе на R2A подлози и подлози за укупан број бактерија, након продужене инкубације на темпертути 37оС.

Све изоловане бактерије су имале могућност раста у температурном опсегу 26 – 44оС. Сви изолати били су адаптирани на раст и на нисконутритивним и на високонутритивним подлогама. Међу изолатима доминирали су Грам негативни неферментишући штапићи (Methylobacterium, Chryseobacterium) и Грам позитивне коке (Staphylococcus, Sarcina).

Изолати су показли висок степен аутоагрегативности, који се кретао од 26,0+3,1 до 88,6+3,2, као и висок степен хидрофобности, који се кретао од 23,2+2,1 до 100.0+0.0.

Продукција биофилма од стране изолата била је веома висока, а зависила је од дужине инкубације. Највећу количину биофилма продуковао је опортунистички патоген Staphylococcus sp. Екслузионом анализом, применом референтних сојева бактерија (ATCC) и сојева золованих из дистрибуционог система, утврђена је веза између Pseudomonas aeruginosa, Methylobacterium sp. и Acinetobacter baumannii са једне и Staphylococcus aureus и Chryseobacterium sp. са друге стране. Ове две групе бактерија су продуковале статистички значајно већу колчину биофлма када су расле у мултиспецијском биофилму, него када је биофилм формирала само једна од ових врста.

Резултати испитивања карактеристика бактерија које доминирају у дистрибутивном систему града Новог Сада указују на значајан потенцијал стварања биофилма, при чему се међу детектованим бактеријама као продуценти биофилма посебно издвајају опортунистички патогени.