ПОВЕЋАЊЕ ВИТАЛНОСТИ ДРВЕЋА У УРБАНИМ УСЛОВИМА
Носилац пројекта: Институт за низијско шумарство и животну средину Нови Сад
Урбани услови који се огледају у високим летњим температурама, недостатку влаге за биљке и константном загађењу ваздуха и земљишта, заједно са климатским променама, представљају велику претњу по питању виталности урбаног зеленила. Постојеће зеленило, а нарочито новоосновани дрвореди и алеје стабала, су веома осетљиви на градске услове и захтевају интензивну негу у првим годинама након оснивања. Њихова виталност у оваквој средини зависи од низа фактора почевши од земљишта, избора врсте као и биохемијских и физиолошких процеса који се одвијају у самим биљкама.
Највећу претњу новооснованим зеленим површинама представља дефицит воде и нутријената у првим годинама након оснивања. Недостатак воде може условити примарну продукцију биљака. У циљу ублажавања стреса биљке прибегавају различитим стратегијама које представљају комбинацију избегавања и толеранције стреса. Неке од тих рекација се испољавају већ на нивоу листа невезано да ли су индуковане на самом листу или у било ком другом делу биљке. Сам утицај стресних услова на раст и преживљавање различите врсте се боље испољава кроз њихов различит капацитет за усвајање и транспорт воде него кроз сам метабилозам.
Циљ овог пројекта је био да се изврши избор типичних локација на којима се налазе новоосновани засади украсног дрвећа у Новом Саду, и да се испита њихова виталност у првим годинама након оснивања, и добије информација о могућности њеног побољшања.
На основу добијених резлутата, може се закључити да је заливање, односно обезбеђење довољне количине влаге садницама инсталирањем кап система, значајном утицало на физиолошке процесе и смањење стреса у биљкама. Такође су уочене различите реакције на сушне услове између испитиваних врста. Резултати анализе земљишта су показали неопходност обезбеђења оптималне количине воде и храњива. Према утврђеним особинама истраженог депосол земљишта, те на основу препоручених мера неге шумског дрвећа на овом земљишту, може се констатовати да ће се уз примену ових мера очувати и повећати виталности дрвећа у условима урбане средине који владају на испитаном локалитету.