Програмске активности

Праћење микробиолошког квалитета подземних вода градских изворишта воде за пиће Града Новог Сада (2012)

Носилац пројекта: Природно-математички факултет

Департман за биологију и екологију

 

Испитивања микробиолошког квалитета подземних вода имала су за циљ да се на бази присуства и квантитативне заступљености одређених физиолошких група бактерија и ензимске активности, процени квалитет подземних вода, угроженост новосадских изворишта пијаће воде и могући утицај загађења на квалитет воде дистрибуционе мреже, као и заштита и очување постојећег квалитета подземних вода.

Микробиолошке анализе током 2012. године извршене су на извориштима Ратно острво, Петроварадинска ада и Штранд.

Током 2012. године на изворишту Ратно острво укупно је испитано 72 узорка подземне воде. Генерално гледајући, према заступљености органотрофа на хранљивом агару вода је у највећем броју случајева (71% узорака) припадала I класи по Kohl-у, затим II класи (17% узорака) и I-II класи (12% узорака). Према индексу фосфатазне активности (ИФА) највећи број узорака (37%) окарактерисан је као категорија загађених вода – IIIA категорија.

Један део узорака (28%) класификован је као категорија веома загађених вода – IIIБ категорија. Прљавим водама III-IV категорија припало је 15%, а II-III категорији умерено загађених вода припало је 16% анализираних узорака. Мањи проценат вода показао је или веома добар или пак изричито лош квалитет.

Судећи према индексу фосфатазне активности и заступљености органотрофа на нисконутритивном Р2А медијуму подземне воде Ратног острва подложне су утицају органског загађења.

На изворишту Петроварадинска ада током 2012. године укупно је анализирано 56 узорака подземних вода. Генерално гледајући, према заступљености органотрофа на хранљивом агару вода је припадала у највећем броју случајева I класи по Kохл-у (61% узорака), затим II класи, (23% узорака ) и I-II класи (16% узорака).

Према индексу фосфатазне активности (ИФА) највећи број анализираних узорака подземних вода изворишта Петроварадинска ада окарактерисан је као категорија умерено загађених вода II-III категорија (48% узорака). Један део узорака класификован је као категорија загађених вода – III A категорија (16% узорака), а  један део узорака (16%) сврставан је у категорију веома загађених – III B. Ретко се догађало да су воде показивале или веома добар или пак изричито лош квалитет воде.

У току 2012. године на изворишту Штранд укупно је анализирано 50 узорака подземних вода и показало се да квалитет воде варира у зависности од месеца испитивања и локације, али је генерално нешто боља ситуација у односу на претходну годину. Тако током 2012. год. од укупно испитаних узорака, 53% узорака воде припада према бројности органотрофа, а према категоризацији Кохл-а, првој класи иако знатан проценат улази и у прву-другу (28%) или другу (20%) класу. Такође, висок проценат узорака према ензимској активности (индекс фосфатазне активности-ИФА) припада III А (32%) или III B (20%) категорији воде, односно загађеним и веома загађеним водама. Оно што забрињава је чињеница да 6% узорака још увек улази у категорију прљавих или чак веома прљавих вода, што озбиљно упозорава на нарушен квалитет подземних вода изворишта Штранд.

Генерално гледајући све испитиване узорке подземних вода, а судећи према заступљености органотрофа и класама воде према Кохл-у, као и према индексу фосфатазне активности (ИФА) и оптерећености воде биодеградабилном органском материјом, најлошији квалитет и највећи степен угрожености показује извориште Штранд.