Програмске активности

Мониторинг квалитета површинских вода на подручју Града Новог Сада (2012)

Носилац пројекта: Пољопривредни факултет - Департман за уређење вода

 

Канали основне и детаљне каналске мреже на подручју Града Новог Сада су изложени интензивном антропогеном утицају, што намеће потребу за сталним праћењем квалитета њихових вода.

У току 2012. године су, на месечном нивоу, анализирани физичко-хемијски параметари воде на карактеристичним профилима три изабрана водотока - канала: Татарница, канал ДТД Нови Сад - Савино Село и канал Субић.

Констатовано стање квалитета водотока Татарница, у току мониторинга (2006-2012), не може се у потпуности оценити као задовољавајуће. Иако су у великој већини случајева (66 - 100% узорака), готово за све релевантне параметре, заступљене захтеване класе, прва или друга бонитетна класа, ипак се мора указати и на чињеницу да је повремено установљен и незадовољавајући квалитет воде, односно спорадична појава воде треће класе или још лошије. Најнеповољније стање квалитета воде канала Татарница утврђено је и даље према критеријумима за биолошку потрошњу кисеоника (БПК5) јер је свега 36% узорака задововољило захтевани квалитет. Иако је према просечној вредности оваг параметара за 2011. годину први пут констатована друга класа квалитета, ипак 63% узорака мониторинга одступа од захтеваног квалитета што акцентира на и даље присуство загађења биоразградљивим органским материјама. Посебно се скреће пажња на значај квалитета воде и мониторинга на овом каналу јер се његове воде уливају у Дунав у зони заштићеног подручја, Парка природе Бегечка јама, локалитета који представља јединствену еколошку целину.

Квалитет воде канала ДТД Нови Сад – Савино Село, у току мониторинга (2006-2012) може се оценити као стабилан и углавном добар. Према релевантним показатељима квалитета површинских вода најчешће су заступљене захтеване бонитетне класе - прва и друга, уз спорадичне, појединачне изузетке. И овде се најчешћа одступања од жељеног квалитета манифестују код БПК5, где 40% узорака не задовољава захтевани квалитет.

У односу на остале анализиране локалитете на каналу Субић забележено је, у погледу квалитета воде, најлошије стање. На основу анализама добијених вредности може се констатовати да се одступања од захтеваног квалитета повремено јављају готово код свих релевантних параметара, а да је то најизраженије и даље код садржаја раствореног кисеоника у 69% узорака, БПК5 у 88% и ХПК у 93% узорака који припадају трећој и четвртој бонитетној класи што указује на велику загађеност органским материјама.

Добијени резултати указују на значај и неопходност сталне контроле загађивача и даљег мониторинга у циљу очувања квалитета вода и животне средине на подручју Града Новог Сада.