Програмске активности

Мониторинг нејонизујућег електромагнетског зрачења на територији Града Новог Сада у 2012. години

Носилац пројекта: Факултет техничких наука

 

Мерење ЕМ поља на до сада формираној мрежи од 90 локација, на ужој територији града, у приградским и руралним деловима Града. Обрада резултата мерења на 90 локација и њихова презентација. У циљу опште карактеризације нивоа ем поља на територији Града, која је обухваћена мрежом мониторинга, израчуната је просечна средњеквадратна вреност електричног поља, усредњавањем по свим локацијама. Ова вредност упоређена је са одговарајућим вредностима истог параметра у претходним  годинама. Створена је могућност за периодичну контролу нивоа електромагнетског зрачења на дефинисаним локацијама, односно на великом делу територији Града.

На основу добијених резултата у 2012. години, можемо извести следеће закључке са предлогом даљих активности:

Највећа RMS вредност за целокупан опсег мерења 30-3000 MHz маx{RMS(E)}=3,65 V/m утврђена је на испитној тачки 70 на висини 110 цм изнад тла. Релативни ниво ел. поља одређен у односу на граничне вредности дефинисане Правилником о границама излагања нејонизујућим зрачењима (''Службени гласник РС'', број 104/09) на посматраној локацији износи 32,6%. Највећа максимална вредност у једном каналу маx{MSV(E)}=2.75 V/m утврђена је на учестаности 91 MHz на испитној тачки 69 на висини 110 цм изнад тла. Релативни ниво ел. поља у посматраном каналу износи 24,5% од максимално дозвољене вредности ел. поља. На основу датих резултата констатујемо је да су вршне и ефективне (RMS) вредности интезитета вектора јачине електричног поља, из опсега високих фреквенција нејонизујућих зрачења 30-3000 MHz мање од прописаних норми на свим испитиваним локацијама. С обзиром на интезитет измереног зрачења свих мерних локација, доминатни сервиси су редом UKW, EGSM, GSM 1800, CDMA i UMTS. Овај резултат је у складу са резултатима мерења из претходних година.

Максимална вредност поља забележена је у UKW опсегу на локацији бр. 70. и потиче од радио-дифузне станице Футог. Релативни ниво емисије „Радио Футога“ у односу на граничне PoGINZ вредности износи 29,6%. У претходним годинама мониторинга, највеће поље забележено је такође у овом опсегу, што указује на чињеницу да радио-фонија генерише највеће нивое поља у Граду Новом Саду.

Присуство електричног поља на учестаностима носилаца базних станица мобилне телефоније детектовано је на већини мерних тачака. При томе су вредности на учестаностима у UMTS опсегу  (2150 MHz) најмање, у GSM  опсегу на 1800 MHz нешто веће, а најзначајније су вредности у GSM опсегу на 900 MHz. Добијени резултат је у складу са теоријским очекивањима јер је пропагационо слабљење веће за више учестаности.

Највише измерене RMS вредности поља у EGSM i GSM 1800 опсезима чине 8.8 % и 4.6% од дозвољене границе, а измерене су на позицијама 45 и 69, респективно. Добијене вредности су веће у односу на максимуме из претходних година. На локацијама 76 и 40 доминирају CDMA радио-телефонске емисије. На мерној локацији 76 утврђен је најзначајнији допринос CDMA емисија у опсегу 425-428 MHz (Орион телеком) - РМС вредност поља чини 6,6% од граничних вредности. Процењено је да би при максималном комуникационом оптерећењу релативни ниво ел. поља могао достићи 20,9 % од граничних вредности.

Поређењем измерених RMS вредности на истим локацијама у току 7 узастопних година мониторинга могуће је приметити да има знатно више локација на којима је уочен тренд пораста, него опадања или стагнације (23 према 7). У оквиру локација код којих се не види јасан тренд (59) велика већина има новоизмерену вредност изнад просека ранијих мерења (38). Међу њима је чак 24 локације са знатним повећањем измереног поља у последњој 2012 години.

Просечна ефективна (RMS) вредност поља у целом мерном опсегу, упросечена за све мерне локације износи 0.48 V/m. Уколико упоредимо добијену вредност са претходном годином налазимо да просечан ниво ЕМ поља у Граду  стагнира.

Поређењем просечне ефективне вредности за приградске и локације на ужој територији града налазимо да је у 2012. ниво ел. поља за 8% већи у приградској зони. Добијени резултат указује на значајну прерасподелу доминантних извора зрачења у односу на претходну 2011 годину.