Програмске активности

Потенцијал формирања биофилма у дистрибуционом систему Града Новог Сада (2. фаза)

Носилац пројекта: Природно-математички факултет

Департман за биологију и екологију

 

Циљ Пројекта је био утврђивање потенцијала формирања биофилма у дистрибуционом систему Града Новог Сада са микробиолошког аспекта у складу са потребама очувања и унапређења квалитета водоснабдевања (II фаза).

Аеробне психротолерантне хетеротрофне бактерије су изоловане са потрошачких чесми водоводне мреже града Новог Сада у току 2011. године применом методе обогаћења на R2А течној подлози на 10оC током 14 дана и примоизоловане на Хранљивом агару и R2А подлози. Изоловане бактерије су током субкултивације имале могућност раста на 10, 26 и 37оC, а значајан број сојева и на 44оC. Сви изолати били су адаптирани на раст како на ниско, тако и на високонутритивним подлогама. Међу изолатима доминирали су Грам негативни и Грам позитивни штапићи, а већина сојева била је покретна и физиолошки инертна. Неке од изолованих бактерија идентификоване су као Micrococcus roseus, Bacillus sp, Acinetobacter calcoaceticus, Aquabacterium sp, Budvicia aquatica i Klebsiella terrigena. Идентификоване бактерије нису од значаја са медицинског аспекта, али су неке од њих, првенствено Aquabacterium sp. i Acinetobacter calcoaceticus, индикатори постојања биофилма у дистрибуционом систему. Изолати су показaли умерен до висок степен аутоагрегативности, који се кретао од 26.2+5.0 до 96.4+4.6, као и умерен до висок степен хидрофобности, који се кретао од 26.9+8.9 до 94.1+5.9. Продукција биофилма од стране изолата била је већа на температури 26оC и 37оC, без обзира на коришћену нисконутритивну (R2А) или високонутритивну подлогу (МPB), него на темепратури 10оC. Ексклузионом анализом утврђено је да бактерије рода Cryseobacterium, али и Methylobacterium, имају везујућу (бридгинг) улогу у биофилму, бактерије рода Micrococcus неутралну, а да бактерије рода Bacillus негативно утичу на формирање мултиспецијског биофилма. RAPD-PCR анализа указала је на клоналну различитост сојева, а самим тим и на одсуство јединствене жаришне тачаке у дистрибуционом систему на којој се формира биофилм. Другим речима, постоји више просторно одвојених тачака у систему у којима се формира биофилм. Осетљивост изолата на антибиотике била је задовољавајућа, осим детектоване резистенције на старије генерације антибиотика (цефаклор, тетрациклин, канамицин).

Резултати испитивања карактеристика психротолерантних бактерија које доминирају у дистрибутивном систему Града Новог Сада указују не само на значајан потенцијал стварања биофилма, већ и на његово постојање, при чему у дистрибуционој мрежи постоји више локалних жаришних тачака.