Програмске активности

Одређивање концентрацијa тешких метала у узорцима поврћа произведеног у околини Новог Сада

Носилац пројекта: Пољопривредни факултет - Департман за ратарство и повртарство

 

Есенцијални тешки метали, као што су цинк и бакар, али и неесенцијални као што су олово и бакар, улазе у ланац исхране, првенствено путем хране биљног порекла и ако се нађу у повећаној концетрацији представљају озбиљне хемијске загађиваче. Зато је веома битно да се производи који се конзумирају у свежем стању, редовно анализирају како бисмо били сигурни да концентрација непожељних тешких метала није виша од прописаних стандарда. Посебно треба обратити пажњу на олово и кадмијум јер се убрајају у најпрострањеније тешке метале високе токсичности.

Циљ Пројекта је био да се утврди концентрација Cu, Zn, Pb и Cd у узорцима свежег поврћа произведеног у околини Новог Сада. Узорци свежег поврћа су узети током 2011. године од произвођача из Бачког Петровца, Бачког Петровог Села, Бегеча, Чуруга, Гложана, Госпођинаца, Деспотова, Лалића, Кикинде, Накова.... (14).

Анализирано је 90 узорка свежег поврћа, укупно 60 сорти: белог и црног лука, цвекле, мркве, першуна, паштрнака, роткве, салате, тиквица, плавог патлиџана, карфиола, краставца, кромпира, купуса, паприке, тиквице, празилука и парадајза.

Концентрација Cd је била изнад прописане у 13,3% узорака, знатно већа у односу на 2010. годину (2,9%), а мања у односу на 2009. годину (12,9%).

Концентрација Pb је била изнад прописане у 2,2% узорака, што је значајно мање у односу на 2010. годину (37,86%).

У целини, у односу на прописе важеће у Србији  установљено је да је у односу на концентрацију Cu, Zn, Pb и Cd анализирано поврће произведено 2011. године у околини Новог Сада одговарајућег квалитета. Поштовањем правила добре пољопривредне праксе и сталном контролом квалитета производа контаминација овим елементима може да се сведе на минималну и спорадичну и сасвим избегне.