Програмске активности

Хидролошке карактеристике земљишта и заштићеног дела алувијалне равни у околини Града Новог Сада и избор врста дрвећа за пошумљавање прилазних путева Граду

Носилац пројекта: Институт за низијско шумарство и животну средину Нови Сад


На подручју алувијалних равни, највећи утицај на водни режим земљишта имају водостаји река. У делу земљишта који је иза насипа владају потпуно другачији услови влажења, што има утицаја и на њихова својства. Подизањем насипа спречено је плављење, па се влажење у овом делу земљишта одвија у зависности од осцилација подземних вода која је и даље под извесним утицајем водостаја Дунава. Ниво подземне воде се мења као и ниво водостаја, с тим да долази до ефекта кашњења, нивоа подземне воде, у односу на ниво водостаја, услед текстурних разлика терена. Подручје алувијалне равни које је одвојено насипом од слободног плављења називамо

заштићени или брањени део алувијалне равни. У овом заштићеном делу алувијалне равни заступљена је биљна производња, а мањи део површина је под природном вегетацијом. Заштићени део алувијалне равни карактеришу сасвим измењени хидролошки услови у односу на плавни део.

Подручја алувијалне равни код којих је дошло до промене начина влажења услед тога што су заштићена насипом и слабије су истражена, а посебно је значајно истражити утицај недостатка деловања плављења на својства земљишта, која су сад у великој мери промењена. Земљиште осим минералне и органске фазе садржи и одређен садржај пора у којима се смењују вода и ваздух у земљишту, а њихов однос карактерише водне и ваздушне особине земљишта. Познато је да на количину воде у земљишту имају утицај падавине, плавне воде и подземне воде, а свака промена количине воде у земљишту зависи и од хидрографског положаја терена.

У овом делу алувијалне равни хидролошки услови су значајно измењени и образовање земљишта више није условљено флувијалном седиментацијом. Почетком прошлог века и изградњом заштитног насипа дуж средњег тока Дунава, земљиште у заштићеном делу алувијалне равни је изложено превлаживању под утицајем подземне воде. Промена режима влажења од преко пола века је имала знатан утицај на карактеристике земљишта у заштићеном делу алувијалне равни. Данас у том подручју највећи утицај на педогенетске процесе и својства земљишта има режим подземне воде.

Изнесене чињенице о заштићеном делу алувијалној равни указују да с обзиром на нове карактеристике хидролошког режима, ово подручје има пуно већи потенцијал плодности са аспекта намене коришћења у односу на ранији период. Односно, са заштитом од поплава створени су нови хидролошки услови, са побољшаним условима за производњу.