Програмске активности

Праћење микробиолошког квалитета подземних вода градских изворишта воде за пиће Града Новог Сада (2011)

Носилац пројекта: Природно-математички факултет

Департман за биологију и екологију

 

Испитивања микробиолошког квалитета подземних вода имала су за циљ да се на бази присуства и квантитативне заступљености одређених физиолошких група бактерија и ензимске активности, процени квалитет подземних вода, угроженост новосадских изворишта пијаће воде и могући утицај загађења на квалитет воде дистрибуционе мреже, као и заштита и очување постојећег квалитета подземних вода.

Микробиолошке анализе током 2011. године извршене су на извориштима Ратно острво, Петроварадинска ада и Штранд.

У свим подземним водама забележено је присуство испитиваних физиолошких група бактерија са варијацијама заступљености у зависности од месеца испитивања и конкретног узорка.

Током 2011. године на изворишту Ратно острво укупно је испитано 73 узорка подземне воде. Микробиолошки квалитет збирног узорка воде овог изворишта је углавном био задовољавајући и са санитарног и ширег еколошког аспекта. Генерално гледајући, према заступљености органотрофа на хранљивом агару вода је у највећем броју случајева (49% узорака) припадала II класи по Kohl-у, затим I класи (33% узорака) и I-II класи (18% узорака). Према индексу фосфатазне активности (ИФА) највећи број узорака (32%) окарактерисан је као категорија загађених вода – IIIA категорија. Један део узорака (22%) класификован је као категорија умерено загађених вода – II-III категорија, а исто толики део узорака (22%) сврставан је у категорију веома загађених – IIIB. Ретко се догађало да вода показује или веома добар или пак изричито лош квалитет.

На изворишту Петроварадинска ада током 2011. године укупно је анализирано 62 узорка подземне воде. Генерално гледајући, према заступљености органотрофа на хранљивом агару вода је припадала у највећем броју случајева (52% узорака) I класи по Kohl-у, затим II класи, (38% узорака) и I-II класи (10% узорака). Према индексу фосфатазне активности (ИФА), највећи број узорака (49%) окарактерисан је као категорија умерено загађених вода – II-III категорија. Један део узорака (42%) припадао је категоријаи загађених вода – IIIA категорија, а један део узорака (6%) сврставан је у категорију веома загађених – IIIB категорија. Ретко се догађало да воде показују или веома добар или пак изричито лош квалитет воде.

У току 2011. године на изворишту Штранд укупно је анализирано 68 узорака подземне воде. Резултати су показали да квалитет воде варира у зависности од месеца испитивања, али је генерално гледајући лош јер већина узорака (53%), према бројности органотрофа, а према категоризацији Kohl-а, припада II класи. Према ензимској активности (ИФА), висок проценат узорака припада IIIB категорији (26%) и III-IV категорији (25%). Оно што забрињава је чињеница да 15% узорака показује тако високу ензимску активност да улази у категорију максимално прљавих вода. Практично такве воде су ван категорије, што уз високе бројности свих група бактерија озбиљно упозорава на нарушен квалитет подземних вода изворишта Штранд.

Резултати еко-микробиолошког мониторинга, генерално гледајући, указују на потребу заштите квалитета подземних вода сва три изворишта воде за пиће Града Новог Сада.