Програмске активности

Праћење нивoа буке на територији Града Новог Сада током 2011. године

Носилац пројекта: Институт за јавно здравље Војводине

 

Основни циљ утврђивања и праћења нивоа буке у животној средини је заштита здравља људи, очување и унапређење услова животне средине, а спроводи се ради утврђивања стања животне средине и правилног одабира превентивних мера у циљу заштите и унапређења здравља људи и очувања животне средине.

На основу измерених и моделованих нивоа буке утврђених на 18 мерних места у животној средини Града Новог Сада током 2011. године, укупна бука је највећа у Руменачкој улици, Партизанској улици, Улици цара Душана и на Кеју, а најмања на Новом Насељу, Подбари и Његошевој улици.

У односу на измерене вредности (н=81) дневног нивоа буке утврђене вредности индикатора дневне буке (Lday) су повишене у 38 (46,91%) мерења у односу на одредбе националних норматива {65dB (А)}. Дневна бука је највећа у Руменачкој улици, а најмања на Подбари.

У односу на измерене вредности (н=81) вечерњег нивоа буке утврђене вредности индикатора вечерње буке (Levening) су повишене у 28 (34,57%) мерења у односу на одредбе националних норматива {65dB (А)}. Вечерња бука је највећа у Руменачкој улици, а најмања на Новом Насељу.

У односу на измерене вредности (н=81) ноћног нивоа буке утврђене вредности индикатора ноћне буке (Lnight) су повишене у 68 (83,95%) мерења у односу на одредбе националних норматива {55dB (А)}. Ноћна бука је највећа у Руменачкој улици, а најмања на Подбари и Новом Насељу.

Све ово указује на потребу предузимање одговарајућих мера као што су зонирање, измена режима саобраћаја, подизања заштитних баријера, измештање индустријских постројења из стамбених зона, обезбеђивање техничке исправности возила, израда акционих планова.

О нивоу буке јавност је информисана путем медија и интернет презентације Градске управе за заштиту животне средине.