Програмске активности

"Мониторинг квалитета површинских вода на подручју Града Новог Сада"

Носилац Пројекта: Пољопривредни факултет - Департман за уређење вода

 

Канали основне и детаљне каналске мреже на подручју Града Новог Сада су изложени интензивном антропогеном утицају, што намеће потребу за сталним праћењем квалитета њихових вода.

У току 2010. године су, на месечном нивоу, анализирани физичко-хемијски параметари воде на карактеристичним профилима три изабрана водотока-канала: Татарница, канал ДТД Нови Сад - Савино Село и Субић.

Констатовано стање квалитета водотока Татарница, не може се у потпуности оценити као задовољавајуће, нарочито имајући у виду да се овај канал улива у Бегечку јаму која је део заштићеног подручја. Иако су у великој већини случајева (75-100% узорака) готово сви релевантни параметри били у границама захтеваног бонитета, повремено је констатован и незадовољавајући квалитет воде. Најнеповољније стање квалитета воде канала Татарница утврђено је према критеријумима за биолошку потрошњу кисеоника (БПК5). Овај параметар током 2010. године у око 40% узорака одступа од захтеваног квалитета, што указује на повећано присуство биоразградивих органских материја. Ситуација је, по правилу, најлошија током летњих месеци када се устаљено појављују воде треће и четврте класе.

Квалитет воде канала ДТД Нови Сад - Савино Село, како 2010. тако и у претходним годинама, може се оценити као стабилан и углавном добар. Према релевантним показатељима квалитета површинских вода најчешће су заступљене захтеване бонитетне класе-прва и друга, уз спорадичне, појединачне изузетке. И овде се најчешћа одступања од жељеног квалитета манифестују код БПК5, чије вредности су у 2010. години у око 60% узорака одговарале првој и другој класи, док су у неким претходним годинама (напр. 2007. и 2009. године) преовладавале трећа и четврта класа бонитета.

У односу на остале анализиране локалитете на каналу Субић забележено је најлошије стање. Може се констатовати да се одступања од захтеваног квалитета повремено јављају готово код свих релевантних параметара, а да је то најизраженије код садржаја раствореног кисеоника, БПК5 и ХПК, где су релативно честе појаве треће па и четврте бонитетне класе, што указује на висок садржај органских материја.

Током 2010. године, према раствореном кисеонику, БПК5, и суспендованим материјама, констатовано је нешто боље стање у односу на претходни период, док је у односу на ХПК дошло до погоршања, уз искључиву појаву треће и четвртре класе.