Програмске активности

Екоманија 3 - Еколошка недеља на Универзитету у Новом Саду

Носилац пројкета: Студентска Асоцијација Факултета техничких наука

Већ традиционлано, трећи пут за редом, у организацији Студентске асоцијације Факултета техничких наука одржана је ЕкоМанија – еколошка недеља на УНС.

Основни циљ треће ЕкоМаније била је едукација и промоција заштите животне средине и одрживог развоја, као и подизање еколошке свести студената Универзитета у Новом Саду. Активности су биле усмерене ка промовисању и унапређењу принципа одрживог развоја, с обзиром на различите приступе изучавања области заштите животне средине на факултетима новосадског Универзитета. Популаризација еколошких активности невладиних организација такође, као удружења грађана, један вид су учешћа и доприноса сваког појединца. Изградња капацитета одрживог развоја активним укључивањем студената као и ширење знања и информација у другим друштвеним структурама, биле су значајан фактор за успешност пројекта.

У првој фази пројекта спроведена је анкета мећу младима на УНС из које издвајамо најинтересантније податке: 97% испитаника сматра еколошке проблеме глобалним, 74% испитаника сматра да има довољна сазнања о штетним утицајима на животну средину и човека док 8% нема никаквих сазнања о томе. Највећи разлог за раст загађења по анкети јесте развој индустрије, повећање количине отпада као и низак ниво еколошке свести у већини земаља, 48% испитаника сматра да је у еколошка култура у њиховој локалној средини углавном ниска док 12% сматра да она уопште не постоји, 72% испитаника сматра да постоје загађивачи у њиховој средини али их само 44% испитаних препознаје, 27% испитаника би радило у компанији која загађује животну средину, 35% би радило уколико не би било другог посла, 34% не би радило у таквој компанији док остали немају одговор на ово питање, 53% испитаника би пријавило физичко или правно лице које загађује животну средину, 19% сматра да то није њихов посао, 15% не зна коме би требало да пријави, 9% не жели да губи време на то а 4% не жели да се замера другима,, ЛЕАП је непознаница за 89% испитаника, 7% мисли да је у питању нека акција на нивоу града, док свега 1% испитаника зна о чему је реч. Од укупног броја анкетираних 37% су студенти ФТН, 11% Правни факултет, 13% Пољопривредни факултет, 15% ПМФ, 13% Филозофски факултет.

Најаву почетка друге фазе пројекта обележила је конференција за медије у прес сали Извршног већа АПВ, у организацији Фонда за развој непрофитног сектора АПВ. Конференција је одржана 01.04. 2009. године.

Фестивалску недељу као трећу и завршну фазу пројекта красио је велики број трибина, радионица, изложби фотографија као и гости из важних институција које се баве овом проблематиком.

И ове године снажну подршку ЕкоМанији дали су Универзитет у Новом Саду и факултети, Покрајински секретаријат за спорт и омладину и Управа за заштиту животне средине Града Новог Сада. Партнери из НВО сектора су и овај пут били права подршка и помогли у самој реализацији програма. Пројекат је захваљујући подршци медија промовисан у свим крајевима наше земље што је резултирало да ће на предстојећој ЕкоМанији 4 бити присутни и представници других омладинских еколошких организација из земље и региона.

Манифестација је завршена великим рок концертом на студентском тргу и иза себе оставила још једну успешну годину и поруку да заштита животне средине нема алтернативу.