Проблеми електромагнетског загађења Града Новог Сада електромагнетским пољима ниских фреквенција
Први део пројекта се односио на конструкцију уређаја који генерише хомогено магнетско поље индустријске фреквенције, 50Hz у што већем делу простора, унутар затворене коморе унапред задатих димензија. Требало је омогућити регулацију интензитета вектора магнетске индукције у опсегу до 250μТ.
Тај део пројекта је практично у потпуности реализован, тако што је направљен систем за генерисање магнетског поља приказан на слици 1.
Осим тога, развијен је и уређај за напајање калема,чији је изглед приказан на слици 2.
До коначне реализације овог дела пројекта је остало још да се изврше мерења магнетског поља у калему постављеном у комору и да се у уређај за напајање угради амперметар, који ће по потреби, бити баждарен директно у јединицама интензитета вектора магнетске индукције.
Што се тиче другог дела пројекта, испитивања могућности заштите од постојећих електромагнетских поља индустријске учестаности, 50Hz, раде се лабораторијска испитивања параметара феромагнетских (гвоздених) и неферомагнетских (бакарних и алуминијумских) плоча које могу да се нађу на нашем тржишту.
Даљи рад на овом делу пројекта је везан за пристизање врло прецизних сонди за мерење вектора магнетске индукције (B сонда 100 cm2 и B сонда Φ 30mm), које су купљене и чије достављање се очекује средином марта. Очекује се и да временске прилике тада омогуће мерења на терену, која би верификовала резултате прорачуна и помогла у дефинисању коначне одлуке о оптималним начинима заштите од постојећих електромагнетских поља индустријских фреквенција.