Истраживачки мониторинг воде и седимента Дунава у зони изворишта воде за пиће Града Новог Сада
Носилац пројекта: Природно-математички факултет, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине, Катедра за хемијску технологију и заштиту животне средине
Инфилтрација дунавске воде у подземље и доспевање до воде рени-бунара изворишта врши се кроз седимент Дунава. Квалитет седимента на тај начин директно утиче и на квалитет воде у изворишту.
Циљ пројекта је да се у зони сва три изворишта града Новог Сада (Петроварадинска ада, Ратно острво, Штранд) испита квалитет воде и седимента у Дунаву у циљу идентификације могућег загађења сирове воде у изворишту и дефинисање превентивних и корективних мера заштите изворишта. Испитиване су и отпадне воде Града Новог Сада на садржај токсичних компоненти, а чији се изливи налазе у зони изворишта (GC-1 i GC-2).
Према хемијским анализама квалитет воде Дунава спада у I/II класу. Повремено по неким параметрима долази до одступања, тако да прелази у III/IV класу (детерџенти, у летњем периоду укупни колиформи и E.coli). У градским отпадним водама долази до дисконтинуалне појаве појединих полутаната (нафтних угљоводоника, метала, хлорованих угљоводоника), што првенствено зависи од привредне активности. Међутим, Дунав има велику моћ разблажења, тако да није уочено погоршање квалитета воде Дунава код изворишта Ратно острво и Петроварадинска ада у односу на локацију Штранд, али подаци о квалитету седимента указују на акумулацију штетних и токсичних супстанци у седименту:
- код изворишта Ратно острво - низводно од старог излива рафинеријских зауљених и отпадних вода и после улива канала ДТД у Дунав;
- код изворишта Петроварадинска ада - код старог излива отпадних вода и код привезишта бродова;
- код изворишта Штранд – без правила због локације у самом центру града, где се налази стамбена зона и где се одвија мноштво друштвених активности укључујући и непосредну близину марине и купалишта.
У недостатку домаће регулативе, процењујући према холандској методологији половина узорака седимента је класификована као загађени седимент, од чега више од половине (56%) захтева ремедијацију. Главни проблем представља присуство високих концентрација минералних уља у седименту, а присутни су и пестициди, метали, PCB. Додатно, квалитативна анализа воде и седимента Дунава указује на присуство великог броја нафтних угљоводника и продуката њихове деградације и сагоревања, компоненти козметике, средстава за личну хигијену, хемикалија које се користе у домаћинству, инсектицида, хербицида, фунгицида, индустријских хемикалија, укључујући различите раствараче, одмашћиваче, лубриканте, додатке храни, као и друге компоненте од којих се неке налазе на листи приоритетних полутаната према Оквирној Директиви о водама ЕУ. Сва једињења детектована у води и седименту Дунава присутна су и у градским отпадним водама чешће и у већем броју, што потврђује загађивање Дунава испуштањем непречишћених градских отпадних вода.