Програмске активности

Израда препорука за пројектовање енергетски ефикасних стамбених објеката

Носилац пројекта: Факултет техничких наука, Департман за архитектуру и урбанизам

1. Значај и циљ пројекта
Одрживи развој, као платформа урбаног развоја градова, подразумева усаглашавање низа параметара са новоуведеним стандардима, који директно утичу на технологију пројектовања и грађења у становању. У том смислу, енергетска ефикасност објеката један је од основних индикатора нивоа одрживости, и свакако један од параметара који могу јасно квантитативно да се изразе. 
Стандарди и Правилници у станоградњи који су у примени датирају из периода када конзумирање енергената у експлоатацији објеката није био параметар којим се изражавао квалитет саме градње. Концепт одрживог грађења базиран је на три основна принципа, који обухватају 1) разматрање целокупног животног циклуса материјала уграђених у објекат; 2) развој употребе сирових материјала у грађењу и примена обновљивих извора енергије; 3) смањење потрошње енергије у производњи материјала, коришћењу готовог објекта и рециклирању отпада након рушења. Трећи принцип је основа увођења параметра енергетске ефикасности објеката, као директног показатеља количине «уграђене енергије», као и енергије која се троши у животном веку објекта.
У том смислу, циљ пројекта је израда Препорука за пројектовање енергетски ефикасних стамбених објеката, којим би се унапредио пројектантски поступак, у смислу избора материјала, њихове примене, позиције на објекту, и других пројектантских одлука које директно утичу на укупни биланс енергетске ефикасности објекта у експлоатацији. Примена Препорука би значајно унапредила процес грађења, али би допринела и комфору корисника кроз остварење биоклиматске унутрашње средине и побољшање квалитета окружења, што је такође истакнуто у свим агендама одрживог грађења као значајан стратешки циљ.
2. Опис пројекта
Израда Препорука биће резултат анализе и упоређивања наших актуелних Правилника из области Топлотне технике у грађевинарству: Методе прорачуна коефицијента прелаза топлоте у зградама, JUS U.J5.510, Методе прорачуна топлотне стабилности спољашњих грађевинских конструкција зграда за летње раздобље, JUS U.J5.530, Технички услови за пројектовање и грађење зграда JUS U.J5.600. (''Службени лист СФРЈ'', број 3/1980) са релевантним Правилницима и Стандардима земаља у региону, који су већ извршили усаглашавање својих Стандарда са препорукама Европске уније. Технички пропис о уштеди топлинске енергије и топлинској заштити у зградама (''Народне новине, Ур.'', број 531-01-05-1, Република Хрватска), и низ Правилника којим се дефинише начин прорачуна топлотних губитака конструкције имају вишеструки значај за израду предметних Препорука, пре свега јер су документи донети на темељима JUS стандарда који су били у примени у региону. Такође, климатско поднебље континенталних делова Хрватске блиско је нашим условима. 
Пошто се енергетска ефикасност објекта разматра кроз неколико фаза пројектовања објекта, од урбанистичке позиције и оријентације, форме објекта, до одабира материјала, у урбаним срединама, каква је наша, највећи утицај имаће пројектантске одлуке на нивоу функције омотача објекта. У том смислу, Препоруке ће превасходно дефинисати нове критеријуме у топлотном прорачуну омотача објекта, који треба да буду задовољени, а односе се на вредност коефицијента k (коефицијент прелаза топлоте). 
3. Реализација пројекта и практична примена
Реализација пројекта предвиђена је у периоду септембар 2009.-септембар 2010. године, према прецизно дефинисаним фазама и пројектованим активностима. 
Препоруке би послужиле као платформа за израду и коначну имплементацију Правилника за пројектовање енергетски ефикасних стамбених објеката. Такође, до усвајања Правилника на републичком нивоу, Препоруке би служиле као документ којим би се могло додатно регулисати процес пројектовања и грађења, а у циљу достизања европских стандарда у области станоградње.