Праћење стања и прогноза аерополена у Новом Саду
Носилац пројекта: ПМФ-Департман за биологију и екологију
Успоставње континуитета током вишегодишњег периода од 2000. до 2009. године, односно омогућавање реализације пројекта редовног праћења дневних концентрација аерополена у Новом Саду као и информисањем јаваности о стању и прогнози аерополена у Новом Саду, Градска Управа за заштиту животне средине је у потпуности применила препоруку Светске здравствене организације (WHO) о неопходности мониторинга полена суспендованог у ваздуху.
Званични закључци састанка на тему „Phenology and Human Health: Allergic Disorders“ који је одржан у Риму 2003. године (WHO) потврђују да је аерополен битан узрочник алергијских реакција током последњих 50 година, док резултати мониторинга аерополена омогућавају проучавање, превенцију, дијагностиковање па и лечење поленских алергија.
Лабораторија за палинологију, Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета у Новом Саду је током 2009. године у потпуности реализовала уговорен Програм.
Полен је сакупњан током целе сезоне полинације почевши од 2. фербруара до 2. новембра, стандардизованом континуираном волуметријском методом по Хирсту. Анализиране су дневне концентрације полена током сваког дана. Све обавезе проистекле из уговора а које се тичу извештаја, обавештавања јавности, успостављање препознатљиве информације у електронским и писаним медијима и израде календара полена за 2009. годину, су реализоване.
Праћен је 21 тип полена, представљене су измерене и анализиране вредности за основне карактеристике њиховог појављивања.
Период узорковања обухватио је све три сезоне - сезону цветања дрвећа, сезону цветања трава и сезону цветања корова.