Програмске активности

Развијање методологије за израду катастра зелених површина Новог Сада

Анализирано је постојеће стање зелених површина у Новом Саду и на основу тога је урађена нова категоризација зелених површина, као основа за израду будућег катастра. Зеленило у Граду је подељено у 7 нових категорија:

1. Паркови, јавни вртови, отворени зелени простор 
2. Зелени простoри у оквиру простора специфичне намене 
3. Путеви и зеленило саобраћајница 
4. Зелене површине у зони становања 
5. Зелене површине културно-историјског значаја 
6. Зелене површине уз водене токове 
7. Зелене површине око јавних објеката

У оквиру ових главних категорија, дефинисане су нове подкатегoрије и објекти који ће ући у састав катастра зелених површина Новог Сада (у даљем тексту катастар ЗП НС).

За сваку врсту објеката који улазе у катастар, дефинисани су атрибути који ће бити забележени и измерени на терену.

Након ових припремних радова, приступило се поставци софтверске платформе која ће омoгућити унос, измену и брисање података из катастра ЗП НС. Као основа послужиће софтверски пакет ArcGIS, који је de facto стандард у свету за рад са геореференцираним подацима, а користе га и јавне службе у граду, тако да је омoгућена интероперабилност података између одговарајућих градских структура.

У оквиру пројектног задатка израде катастра Футошког парка је урађено следеће:

Дефинисан је физички обухват Футошког парка и са фирмом AB&Co. Geosystems у сарадњи са тимом Департмана за уређење вода на челу са мр Павел Бенком, уговорено је снимање географских позиција свих објеката катастра у парку (вегетације, урбаног мобилијара и грађевинских објеката у простору). Снимања су започела 20.01.2010. пошто је Пољопривредни факултет уплатио аванс за извођење наведених послова снимања и одвијају се у складу са временским условима на терену.

На основу података о географским позицијама објеката катастра које смо добили од AB&Co. Geosystems приступило се мерењу и уносу осталих атрибута. У овај рад су укључени студенти 4. године и апсoлвенти смерова хортикултура и пејзажна архитектура, како би се посао урадио у за то предвиђеном времену.

У наредном периоду предстоји унос и обрада података са терена, као и израда текста и графичких прилога студије.