Дозволе и обрасци

ОБАВЕШТЕЊЕ о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта "Изградња производног објекта-радионице за производњу кеса спратности П и део П+1"

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. Закона о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", бр. 135/04 и 36/09) објављује
 

ОБАВЕШТЕЊЕ
о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта "Изградња производног објекта-радионице за производњу кеса спратности П и део П+1"

 
Носилац пројекта "Radbruch", d.o.o., Македонска 30, Београд, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Изградња производног објекта-радионице за производњу кеса спратности П и део П+1", на катастарској парцели број 10342, К.О. Футог, Град Нови Сад.
   Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 7. јуна 2018. године донела решење број: VI-501-189/18, да није потребна процена утицаја на животну средину.
   У циљу обавештавања заинтересоване јавности текст решења објављује се у целости:
 
Градска управа за заштиту животне средине на основу члана 10. став 4. и 6. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр. 135/04 и 36/09), члана 136. став 1. Закона о општем управном поступку ("Службени гласник РС" број 18/16) и чл. 11., 34. и 36. Одлуке о Градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13 и 70/16) поступајући по захтеву носиоца пројекта "Radbruch" d.o.o., Македонска 30, Београд, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Изградња производног објекта-радионице за производњу кеса спратности П и део П+1", у Футогу, доноси


Р Е Ш Е Њ Е

 
1. Утврђује се да за пројекат "Изградња производног објекта-радионице за производњу кеса спратности П и део П+1", на катастарској парцели број 10342, К.О. Футог, Град Нови Сад, носиоца пројекта "Radbruch" d.o.o., Македонска 30, Београд, није потребна проценa утицаја на животну средину.
2. Носилац пројекта се обавезује да:
- пројекат изведе у складу са приложеном документацијом;
- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Захтеву.
 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

 
Носилац пројекта "Radbruch" d.o.o., Македонска 30, Београд, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Изградња производног објекта-радионице за производњу кеса спратности П и део П+1", на катастарској парцели број 10342, К.О. Футог, Град Нови Сад.
У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност путем оглашавања у средствима јавног информисања и МЗ ''Футог“.
У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.
Пројектом је предвиђена изградња производног објекта нето површине 1825,75 m2 у ком је планирана радионица за израду кеса. Основна сировина која ће се користити при производњи пластичних кеса је гранулат полиетилена и сл. Ова сировина је различите густине, може бити транспарентна или обојена. Гранулат ће се допремати у џаковима различите тежине у зависности од добављача, потом ће се ручно дозирати у бункере екструдера, при чему ће се додавати и одређена количина адитива сировини полиетилена, у циљу производње разградивих и биоразградивих кеса (тзв. еко кеса).
Сам процес производње се врши на следећи начин: у екструдерима долази до топљења гранулата, при чему се као крајњи продукти добијају бескрајна пластична црева, која се намотавају у бунтове и као таква се даље примењују за производњу кеса.
На екструдеру се налази електрокомандна табла за контролу процеса производње. За комплетан погон производње као извор напајања ће се користити електрична енергија. Процес екструдирања ће се обављати шест дана у недељи у смени од 8 сати, где је за почетак планиран капацитет прераде за сваку машину у износу од 30.000-40.000 комада. Капацитет производње ће првенствено зависити како од потребе тржишта, тако и од потражње производа.
У оквиру производног објекта-радионице планирано је да се већи део простора користи као магацин (капацитета максимално 50 тона сировине гранулата).
Локација и намена пројекта су у складу са Локацијским условима, број: ROP-NSD-35505-LOC-1/2017 од 15.12.2017. године, издатим од стране Градске управе за урбанизам и грађевинске послове.
Увидом у документацију достављену уз захтев, овај орган је утврдио да се предметни пројекат налази под тачком 8. Хемијска индустрија, подтачка 2. Самостална постројења за производњу, прераду, формирање и паковање базних органских и неорганских хемикалија, вештачких ђубрива на бази фосфора, азота и калијума (проста и сложена хемијска ђубрива) производа за заштиту биља, као и биоцида, фармацеутских и козметичких производа, пластичних маса, експлозива, боја и лакова, детерџената и средстава за одржавање хигијене и чишћење и др., Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", број 114/08).
Након разматрања захтева носиоца пројекта и података о предметној локацији, карактеристикама и процени могућих утицаја наведеног пројекта на животну средину, те узимајући у обзир капацитет предметног пројекта као и да је планирано савремено технолошко решење, овај орган је, у складу са чланом 10. Закона о процени утицаја на животну средину, утврдио да предметни пројекат не представља значајног загађивача животне средине и да ће применом мера заштите животне средине бити обезбеђен прописан квалитет животне средине, те није потребна израда Студије.
Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току редовног рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајније утицали на животну средину.
На основу горе наведеног решено је као у диспозитиву.
Поука о правном леку: Против овог решења може се изјавити жалба Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, у року од 15 дана од обавештења странке о решењу, путем овог органа.
Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.