Дозволе и обрасци
О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта "Децентрализација топлотних извора у комплексу Рафинерије Нови Сад'' у Новом Саду
Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), објављује
О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е
о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта "Децентрализација топлотних извора у комплексу Рафинерије Нови Сад'' у Новом Саду, Пут Шајкашког одреда број 4, на катастарским парцелама бр. 2555/14, 2498/18, 2556/3 и 860/10 КО Нови Сад III, Град Нови Сад, носиоца пројекта ''НАФТНА ИНДУСТРИЈА СРБИЈЕ'' АД, Нови Сад, улица Народног фронта број 12
Носилац пројекта, ''НИС'' А.Д. Нови Сад, Народног фронта 12, којег на основу овлашћења заступа предузеће Грађевински биро ’’AXIS’’ ДОО, Нови Сад, Шумадијска број 21, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта "Децентрализација топлотних извора у комплексу Рафинерије Нови Сад'' у Новом Саду, Пут Шајкашког одреда број 4, на катастарским парцелама бр. 2555/14, 2498/18, 2556/3 и 860/10 КО Нови Сад III, Град Нови Сад.
Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 12. фебруара 2018. године донела решење број VI-501-35/18, којим се утврђује да за предметни пројекат није потребна процена утицаја на животну средину.
У циљу обавештавања заинтересоване јавности интегрални текст решења објављује се у целости:
Градска управа за заштиту животне средине на основу члана 10. став 4. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), члана 192. став 1. Закона о општем управном поступку (''Службени лист СРЈ“, бр. 33/97 и 31/01 и "Службени гласник РС" број 30/10) и члана 11. Одлуке о Градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13 и 70/16), поступајући по захтеву овлашћеног предузећа Грађевински биро ’’AXIS’’ ДОО, Нови Сад, Шумадијска број 21, у име носиоца пројекта ''НАФТНА ИНДУСТРИЈА СРБИЈЕ'' АД, Нови Сад, улица Народног фронта број 12, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Децентрализација топлотних извора у комплексу Рафинерије Нови Сад'', у Новом Саду, Пут Шајкашког одреда број 4, доноси
Р Е Ш Е Њ Е
1. Утврђује се да за пројекат "Децентрализација топлотних извора у комплексу Рафинерије Нови Сад'' у Новом Саду, Пут Шајкашког одреда број 4, на катастарским парцелама бр. 2555/14, 2498/18, 2556/3 и 860/10 КО Нови Сад III, Град Нови Сад, носиоца пројекта ''НАФТНА ИНДУСТРИЈА СРБИЈЕ'' АД, Нови Сад, улица Народног фронта број 12, није потребна проценa утицаја на животну средину.
2. Носилац пројекта се обавезује да:
- пројекат изведе у складу са техничком документацијом;
- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Прилогу 1, који је достављен уз захтев и чини његов саставни део.
О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е
Подносилац захтева, Грађевински биро ’’AXIS’’ ДОО, Нови Сад, Шумадијска број 21, по овлашћењу носиоца пројекта ''НАФТНА ИНДУСТРИЈА СРБИЈЕ'' АД, Нови Сад, улица Народногфронта број 12, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Децентрализација топлотних извора у комплексу Рафинерије Нови Сад'' у Новом Саду, Пут Шајкашког одреда број 4, на катастарским парцелама бр. 2555/14, 2498/18, 2556/3 и 860/10 КО Нови Сад III, Град Нови Сад.
У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност у средствима јавног информисања, а од заинтересованих органа и организација МЗ "Шангај". У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.
Локација и намена пројекта су у складу са Информацијом о локацији – инфраструктура број: 126 658/2017 од 18.10.2017. године, издате од ЈП ''Урбанизам'' Нови Сад, Информацијом о локацији број: V-353-644/17 од 27.10.2017. године и Локацијским условима број: ROP-NSD-36518-LOC-1/2017 од 15. јануара 2018. године, издатим од Градске управе за урбанизам и грађевинске послове Града Новог Сада.
Пројектом је предвиђена: 1) изградња централне парне котларнице у којој ће бити монтиран нови котао топлотне снаге 7,068 МW, на локацији у блоку Енергетике; у објекту котларнице предвиђено је ново постројење за хемијску припрему воде;
2) изградња когенеративне електране - уградња когенерационог модула контејнерског типа топлотне снаге 402 kW и електро снаге 317 kW и реконструкција измењивача топлоте, на локацији погона Блендинг уља;
3) изградња парне котларнице контејнерског типа у којој ће бити монтиран нови котао топлотне снаге 900 kW, на локацији погона Отпадне воде;
4) уградња топловодног котла топлотног капацитета 100 kW, у објекту лабораторије у погону НТЦ;
5) уградња топловодних котлова мањих капацитета – 2x48kW, 24kW и 18kW у постојеће топлотне подстанице, уместо измењивача топлоте пара/вода, на локацији погона Централног складишта.
Увидом у документацију достављену уз захтев, по спроведеном поступку разматрања захтева, овај орган је утврдио да се предметни пројекат налази под тачком 3. подтачка 1) Постројења за производњу електричне енергије, водене паре, топле воде, технолошке паре или загрејаних гасова (термоелектране, топлане, гасне турбине, постројења са моторима са унутрашњим сагоревањем, остали уређаји за сагоревање) укључујући и парне котлове, у постројењима за сагоревање уз коришћење свих врста горива, са дефинисаним критеријумом за одлучивање о потреби израде студије о процени утицаја на животну средину са снагом од 1 до 50 MW, Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 114/08).
Циљ пројекта је оптимизација рада термоенергетског система комплекса Рафинерије Нови Сад. Гашењем технолошких процеса новосадске рафинерије престала је потреба за прегрејаном технолошком паром високог и средњег притиска. Комплетан термоенергетски систем у односу на садашње потребе осталих потрошача је предимензионисан, не ради у пројектованом режиму односно ради уз значајне енергетске и материјалне губитке. Садашње стање је такво да су потрошачи удаљени од постојеће котларнице и до два километра што ствара значајне губитке у преносу топлоте и трошкове одржавања система.
У прилогу захтева достављен је мониторинг и обрађен утицај постојећих котларница на ваздух: извештаји мониторинга емисије загађујућих материја у ваздух из постојећег постројења за сагоревање (котолви К-1 и К-2 – стара велика постројења за сагоревање) извршен од стране овлашћене лабораторије, у периоду новембар-децембар 2017. године. На основу резултата мерења концентрација свих релевантних загађујућих материја у ваздух (CO, NOx, SO2, прашкасте материје) констатовано је да су емисије при сагоревању из постојећег извора у целости у складу са захтевима Уредбе о граничним вредонстима емисије загађујућих материја у ваздух из постројења за сагоревање (''Службени гласник РС'', број 6/16). Такође, у захтеву је дат план вршења мониторинга за нове котларнице - приказан у поглављу 9.1, табела 3, у складу са законским обавезама за предметни пројекат.
Умајући у виду горе наведено, као и да је изградња нових термоенергетских објеката планирана на истој локацији на начин који ће омогућити оптимално коришћење постојеће инфраструктуре, да су инсталисани топлотни капацитети пројектовани тако да задовољавајусадашње потребе потрошача топлотне енергије и паре, уз коришћење природног гаса као енергента, и значајно смањење потрошње деминерализоване воде коришћењем кондензата, да је, између осталог, примењено савремено комбиновано решења производње електричне и топлотне енергије (когенерација), као и да ће применом мера заштите животне средине предвиђених у Прилогу 1. Захтева, бити обезбеђен прописан квалитет животне средине, утврђено је да није потребна израда Студије о процени утицаја на животну средину.
Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, при градњи и у току рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајно утицали на животну средину.
На основу изнетог одлучено је као у диспозитиву.
Поука о правном леку: Против овог решења може се изјавити жалба Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.
Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.