Дозволе и обрасци

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта „Изградња производне зграде, спратности: приземље и спрат (П+1)’’ – хала за производњу намештаја, потес Доње земље бб, у Футогу на катастарској парцели 8919/5 КО Футог, Град Нови Сад.

 

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), објављује

 

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е

 

о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта „Изградња производне зграде, спратности: приземље и спрат (П+1)’’ – хала за производњу намештаја, потес Доње земље бб, у Футогу на катастарској парцели 8919/5 КО Футог, Град Нови Сад.

Носилац пројекта, „EMERALD HILL“ ДОО, Булевар војводе Степе број 52, Нови Сад, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта „Изградња производне зграде, спратности: приземље и спрат (П+1)’’ – хала за производњу намештаја, потес Доње земље бб, у Футогу на катастарској парцели 8919/5 КО Футог, Град Нови Сад.

Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 5. јуна 2024. године донела решење број VI-501-405/24, којим се утврђује да за предметни пројекат није потребна процена утицаја на животну средину.

У циљу обавештавања заинтересоване јавности интегрални текст решења објављује се у целости:

 

 

Градска управа за заштиту животне средине, на основу члана 10. став 4. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр: 135/04 и 36/09), (''Службени гласник Републике Србије'', број 18/16 и 95/18) и чл. 11, 34. и 36. Одлуке о градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13, 70/16, 54/20, 58/21, 65/22 и 35/23), поступајући по захтеву носиоца пројекта за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта „Изградња производне зграде, спратности: приземље и спрат (П+1)’’ – хала за производњу намештаја, потес Доње земље, у Футогу, доноси

 

Р Е Ш Е Њ Е

 

1. Утврђује се да за пројекат „Изградња производне зграде, спратности: приземље и спрат (П+1)’’ – хала за производњу намештаја, потес Доње земље, у Футогу на катастарској парцели 8919/5 КО Футог, Град Нови Сад, носиоца пројекта „EMERALD HILL“ ДОО, Булевар војводе Степе број 52, Нови Сад, није потребна проценa утицаја на животну средину.

2. Носилац пројекта се обавезује да:

-   пројекат изведе у складу са техничком документацијом;

- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Прилогу 1, који је достављен уз захтев и чини његов саставни део.

 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

 

Носилац пројекта, „EMERALD HILL“ ДОО, Булевар војводе Степе број 52, Нови Сад, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта „Изградња производне зграде, спратности: приземље и спрат (П+1)’’ – хала за производњу намештаја, потес Доње земље бб, у Футогу на катастарској парцели 8919/5 КО Футог, Град Нови Сад .

Уз захтев су приложени попуњен захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину као и следећа документација:

-           Локацијски улови број: ROP-NSD-17230-LOC-2/2023 од 20. августа 2023. године издати од Градске управе за урбанизам и грађевинске послове;

-           Измена локацијских услова од 19. априла 2024. године;

-           Услови у погледу мера заштите од пожара, издати од МУП, Сектор за ванредне ситуације, Управа за ванредне ситуације у Новом Саду, од 21. јула 2023. године;

-           Идејно решење - Пројекат архитектуре E-14/2023, Биро за пројектовање и инжењеринг “Atelje Kresović” ДОО, Нови Сад,  децембар 2023;

-           Ситуациони план.

У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност у средствима јавног информисања, а од заинтересованих органа и организација Месна заједница "Футог". У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.

Увидом у списе достављене уз захтев, констатовано је да захтев садржи све податке предвиђене ставом 2. члана 8. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр 135/04 и 36/09), а наручито опис могућих значајних штетних утицаја пројекта на животну средину и опис мера предвиђених у циљу спречавања, смањења и отклањања значајних штетних утицаја на животну средину, као и сву документацију предвиђену ставом 3. истог члана Закона.

Разматрањем захтева констатовано је да технолошки процес обухвата сечење сировине према цртежу дизајнера у аутоматизованом поступку чиме се постиже оптимално искоришћење полазног материјала. Сировина која се обрађује је плочасти материјал на бази дрвета. Након поступка сечења и обликовања материјала следи састављање применом модерних технологија. Коначни производ је намештај који задовољава прописане стандарде,  примењена нова технологија омогућава прецизност и ефикасност сваке технолошке фазе. Укупна нето површина објекта износи 2173 m2. Планирани пројекат не генерише отпадне технолошке воде. Рад се одвија у затвореној производној хали. У току израде намештаја не врши се оплемењивање дрвета у смислу фарбања, премазивања и друге заштите јер носилац пројекта то ради услужно.

Такође, утврђено је да се предметни пројекат налази под тачком 10. подтачка 3) Постројења за прераду, обраду и оплемењивање дрвета, Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 114/08). Процес производње је оптимизован чиме се постиже уштеда у коришћењу ресурса дрво и електрична енергија, истовремено смањујући количину насталог отпада и утицај на животну средину. Настали отпадни материјал је могуће рециклирати и поново употребити.

Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајно утицали на животну средину (квалитет ваздуха, воде и земљиште).

 

На основу изнетог одлучено је као у диспозитиву.               

 

            Поука о правном леку: Против овог решења носилац пројекта може изјавити жалбу Покрајинском секретаријату за заштиту животне средине и одрживи развој, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.

            Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.