Дозволе и обрасци

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја пројекта на животну средину

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), објављује

 

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е

 

о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја пројекта

на животну средину

 

Носилац пројекта, Јавно комуналног предузећа “НОВОСАДСКА ТОПЛАНА” Владимира Николића 1, Нови Сад, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта ‘’Изградња објекта топлане са анексом спратности П + ВП и П+1, постављање димњака, саобраћајне и пешачке површине комплекса и водне инфраструктуре – Топлана ”Мајевица““, на катастарској парцели 3388/3 КО Нови Сад I, Град Нови Сад.

 

 

Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 12. децембра 2023. године донела решење број VI-501-834/23, којим се утврђује да за предметни пројекат није потребна процена утицаја на животну средину.

У циљу обавештавања заинтересоване јавности интегрални текст решења објављује се у целости:

 

Градска управа за заштиту животне средине, на основу члана 10. став 4. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр: 135/04 и 36/09), (''Службени гласник Републике Србије'', број 18/16 и 95/18) и чл. 11, 34. и 36. Одлуке о градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13, 70/16, 54/20, 58/21, 65/22 и 35/23), поступајући по захтеву носиоца пројекта Јавно комуналног предузећа “НОВОСАДСКА ТОПЛАНА” Владимира Николића 1, Нови Сад, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта ‘’Изградња објекта топлане са анексом спратности П + ВП и П+1, постављање димњака, саобраћајне и пешачке површине комплекса и водне инфраструктуре – Топлана ”Мајевица““, доноси

 

 

Р Е Ш Е Њ Е

 

 

1. Утврђује се да за Пројекат ‘’Изградња објекта топлане са анексом спратности П + ВП и П+1, постављање димњака, саобраћајне и пешачке површине комплекса и водне инфраструктуре – Топлана ”Мајевица““, на катастарској парцели 3388/3 КО Нови Сад I, Град Нови Сад, носиоца Пројекта Јавно комуналног предузећа “НОВОСАДСКА ТОПЛАНА” Владимира Николића 1, Нови Сад, није потребна проценa утицаја на животну средину.

 

2. Носилац пројекта се обавезује да:

 

- пројекат изведе у складу са техничком документацијом;

- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Прилогу 1, који је достављен уз захтев и чини његов саставни део;

- предузме мера које обезбеђују заштиту земљишта и подземних вода, управљање насталим отпадом у складу са законском регулативом и санацију земљишта у случају изливања уља и горива током рада грађевинских машина и механизације;

- граничне вредности емисије загађујућих материја из емитера котлова К3 и К4 буду у складу са вредностима за нова мала и нова средња постројења према Уредби о граничним вредностима емисија загађујућих материја у ваздух из постројања за сагоревање („Службени гласник РС", бр. 6/16 и 67/21).

 

 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

 

 

Носилац пројекта, Јавно комунално предузеће “НОВОСАДСКА ТОПЛАНА” Владимира Николића 1, Нови Сад, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта ‘’Изградња објекта топлане са анексом спратности П + ВП и П+1, постављање димњака, саобраћајне и пешачке површине комплекса и водне инфраструктуре – Топлана ”Мајевица““, на катастарској парцели 3388/3 КО Нови Сад I, Град Нови Сад.

Уз захтев су приложени попуњен захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину, као и следећа документација:

  • Локацијски улови број ROP-NSD-3955-LOC-3/2023 од 16. маја 2023. године, издати од Градске управе за урбанизам и грађевинске послове,
  • Идејно решење главана свеска бр. 3297-IDR-0 и пројекат архитектуре, електро и машинских инсталација 3297-IDR-1,4,6 - мај 2023, израђен од стране REMMING, Србобран, Лист Ференца 2;
  • Доказ о уплати републичке административне таксе.

У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност у средствима јавног информисања, а од заинтересованих органа и организација Месна заједница "Вера Павловић". У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.

Увидом у списе достављене уз захтев, констатовано је да захтев садржи све податке предвиђене ставом 2. члана 8. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 135/04), а наручито опис могућих значајних штетних утицаја пројекта на животну средину и опис мера предвиђених у циљу спречавања, смањења и отклањања значајних штетних утицаја на животну средину, као и сву документацију предвиђену ставом 3. истог члана Закона.

Пројектом је предвиђена изградња новог енергетског постројења нове топлане – “Топлана Мајевица” које ће производити топлотну енергију за грејање и припрему топле потрошне воде. Предвиђена је фазна изградња.

Прва фаза обухвата изградњу објекта у пуном габариту тј. комплетно извођење грубих грађевинских радова, осим темеља и зидова за опрему која се не уграђује у првој фази, затим браварски, покривачки и завршни занатски радови, изградња свих потребних приступних и интерних саобраћајница и противпожарних траса.

У првој фази планира се уградња котловског постројења:

- за грејање инсталисаног капацитетa 20MW (ознака котла К4) и

- за припрему топле потрошне воде инсталисаног капацитета 8 MW (ознака котла К3). За рад котлова користиће се природни гас, као гориво.

Избор котлова и горионика извршен је тако да буду обезбеђени опимални услови сагоревања гаса чиме ће се постићи граничне вредности емисије у складу са законом.

Остала опрема која се уграђују у првој фази: два димњака висине 25 метара, циркулационо постројење од три радне пумпе и две резервне, комплетно постројење за хемијску припрему воде, компресорска станица, систем за одржавање притисака са диктир постројењем и експанзионим резервоарима, хидроцел за подизање притиска воде у хидрантској мрежи. Развој ТО Мајавица као и остале фазе изградње одвијаће се у складу са развојем дисрибутивне мреже и захтевима конзума за прикључење.

Карактеристике опреме су високо ефикасни котлови са степеном корисности мин. 96%. Вентилатори котлова са електромоторима ће бити смештени у заштићене боксове односно просторију са пригушивачем буке. Електромотори пумпи и вентилатора су са фреквнтном регулацијом броја обратаја чиме ће се постићи енергетска ефикасност кроз смањење интерне потрошње електричне енергије на свим електромоторима.

Такође, утврђено је да се предметни пројекат налази под тачком 3. подтачка 1) Произодња енергије, Постројења за производњу електричне енергије, водене паре, топле воде, технолошке паре или загрејаних гасова (термоелектране, топлане, гасне турбине, постројења са моторима са унутрашњим сагоревањем, отали уређаји за сагоревање) укључујући и парне котлове, у постројењима за сагоревање уз коришћење свих врста горива, Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 114/08), али је мање снаге (MW) од снаге дефинисане као критеријум за одлучивање о потреби израде студије о процени утицаја на животну средину, и да ће применом мера заштите животне средине предвиђених у Прилогу 1, који је достављен уз захтев, бити обезбеђен прописан квалитет животне средине, те није потребна израда студије.

Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајно утицали на животну средину (квалитет ваздуха, воде и земљиште).

 

На основу изнетог одлучено је као у диспозитиву.

 

Поука о правном леку: Против овог решења носилац пројекта може изјавити жалбу Покрајинском секретаријату за заштиту животне средине и одрживи развој, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.

Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.