Дозволе и обрасци

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта ‘’Изградња производног објекта спратности: приземље и спрат (П+1) и делом високо приземње (ВП), и портирнице спратности: приземње (П) ’’ у Каћу, у улици Делфе Иванић, катастарска парцела број 4733/2, КО Каћ

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), објављује

 

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е

 

о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта ‘’Изградња производног објекта спратности: приземље и спрат (П+1) и делом високо приземње (ВП), и портирнице спратности: приземње (П) ’’ у Каћу, у улици Делфе Иванић, катастарска парцела број 4733/2, КО Каћ

 

Носилац пројекта, PIP Food Group DOO Novi Sad, улица Салаш број 280, Ченеј, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта ‘’Изградња производног објекта спратности: приземље и спрат (П+1) и делом високо приземње (ВП), и портирнице спратности: приземње (П) ’’ у Каћу, у улици Делфе Иванић, катастарска парцела број 4733/2, КО Каћ.

Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 17. новембра 2023. године донела решење број VI-501-677/23, којим се утврђује да за предметни пројекат није потребна процена утицаја на животну средину.

У циљу обавештавања заинтересоване јавности интегрални текст решења објављује се у целости:

Градска управа за заштиту животне средине, на основу члана 10. став 4. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр: 135/04 и 36/09), (''Службени гласник Републике Србије'', број 18/16 и 95/18) и чл. 11, 34. и 36. Одлуке о градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13, 70/16, 54/20, 58/21, 65/22 и 35/23), поступајући по захтеву носиоца пројекта за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта ‘’Изградња производног објекта спратности: приземље и спрат (П+1) и делом високо приземње (ВП), и портирнице спратности: приземње (П)’’ – производња џемова од смрзнутог воћа, доноси

 

Р Е Ш Е Њ Е

 

1. Утврђује се да за Пројекат ‘’Изградња производног објекта спратности: приземље и спрат (П+1) и делом високо приземње (ВП), и портирнице спратности: приземње (П)’’ – производња џемова од смрзнутог воћа, катастарска парцела број 4733/2, КО Каћ, у улици Делфе Иванић, у Каћу, носиоца Пројекта PIP Food Group DOO Novi Sad, улица Салаш број 280, Ченеј, није потребна проценa утицаја на животну средину.

2. Носилац пројекта се обавезује да:

- пројекат изведе у складу са техничком документацијом;

- врши мониторинг отпадне воде из процеса праћењем параметара: BPK5, суспендованих материја, pH и протока, пре испуштања у реципијент једном месечно (у складу са чланом 18. Уредбе о граничним вредностима емисије загађујућих материја у воде и роковима за њихово достизање (Службени гласник РС, бр. 67/11, 48/12 и 1/16));

- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Прилогу 1 и у допуни података, који су достављени уз захтев и чине његов саставни део;

- обавезује се носилац пројекта да уколико прошири капацитет производње и на производњу сокова (како је утврђено увидом у Идејни пројекат), потребно је да се обрати овој управи захтевом ради покретања поступка процене утицај.

 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

 

Носилац пројекта, PIP Food Group DOO Novi Sad, улица Салаш број 280, Ченеј, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта ‘’Изградња производног објекта спратности: приземље и спрат (П+1) и делом високо приземње (ВП), и портирнице спратности: приземње (П)’’ – производња џемова од смрзнутог воћа, у улици Делфе Иванић, у Каћу, на катастарској парцели број 4733/2, КО Каћ, Град Нови Сад.

Уз захтев су приложени попуњен захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину као и следећа документација:

  • Локацијски улови број ROP-NSD-16149-LOC-1/2023 од 30. августа 2023. године издати од Градске управе за урбанизам и грађевинске послове,
  • Идејно решење – технички опис пројекта;
  • Графички прилози са ситуацијом;
  • Допуна података од 25. октобра 2023. године;
  • Доказ о уплати републичке административне таксе.

У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност у средствима јавног информисања, а од заинтересованих органа и организација МЗ "Каћ". У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.

Увидом у списе достављене уз захтев, констатовано је да захтев садржи све податке предвиђене ставом 2. члана 8. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 135/04), а наручито опис могућих значајних штетних утицаја пројекта на животну средину и опис мера предвиђених у циљу спречавања, смањења и отклањања значајних штетних утицаја на животну средину, као и сву документацију предвиђену ставом 3. истог члана Закона.

Разматрањем захтева констатовано је да пројекат подразумева производњу воћних намаза - џемова од смрзнутог воћа (вишња, полутке кајсије, малина, јагода). Помоћне супстанце које се додају у производ су шећер, пектин, лимунска киселина. Производ се пакује у пластичне кантице од 6 и 10 kg. Сировина пролази кроз технолошке фазе: инспекција на траци, одмеравање, одмрзавање, мешањe свих компоненти, укувавање, пуњење и паковање у амбалажу, амбијентално хлађење, складиштење.

Капацитет производње је 8 тона готовог производа на дан или прерада 3 тоне сировине смрзнутог воћа на дан.

Капацитет хладњаче за складиштење сировине - смрзнутог воћа је 60 тона. Капацитет хладњаче за складиштење готових прозвода је 40 тона.

Планирани пројекат не генерише отпадне воде из самог производног процеса. Отпадне воде које се испуштају потичу од прања процесне опреме и радних површина.

Зауљене атмосферске воде са саобраћајних површина и паркинг места путем цеви и сливних решетки се усмеравају до сепаратор уља капацитета 2 m3 и протоком 3-6 литара у секунди. Поступање са отпадом који има карактер опасног - талог из сепаратора је у складу са Законом о управљању отпадом а отпрема истог на даљи третман према Уговору са овлашћеном организацијом.

Такође, утврђено је да се предметни пројекат налази под тачком 9. подтачка 2) Постројења за прераду, паковање и конзервирање меса, поврћа и воћа, Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 114/08), али је мањег капацитета од капацитета дефинисаног као критеријум за одлучивање о потреби израде студије о процени утицаја на животну средину, и да ће применом мера заштите животне средине предвиђених у Прилогу 1, који је достављен уз захтев, бити обезбеђен прописан квалитет животне средине, те није потребна израда студије.

Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајно утицали на животну средину (квалитет ваздуха, воде и земљиште).

 

На основу изнетог одлучено је као у диспозитиву.

 

Поука о правном леку: Против овог решења носилац пројекта може изјавити жалбу Покрајинском секретаријату за заштиту животне средине и одрживи развој, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.

Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.