Дозволе и обрасци

ОБАВЕШТЕЊЕ о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта ''Измена капацитета радионице за репарацију (рециклажу) искоришћених тонер касета'' у улици Раде Кончара број 1 у Петроварадину у кругу комплекса ''Победа'', на катастарској парцели број 496/26 К.О. Петроварадин, Град Нови Сад, носиоца пројекта ''NOVA 2016 COMPANY'' DOO Ветерник, Краља Петра I број 37

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. Закона о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", бр. 135/04 и 36/09) објављује

 

 

ОБАВЕШТЕЊЕ

о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта ''Измена капацитета радионице за репарацију (рециклажу) искоришћених тонер касета'' у улици Раде Кончара број 1 у Петроварадину у кругу комплекса ''Победа'', на катастарској парцели број 496/26 К.О. Петроварадин, Град Нови Сад, носиоца пројекта ''NOVA 2016 COMPANY'' DOO Ветерник, Краља Петра I број 37

 

 

Носилац пројекта ''NOVA 2016 COMPANY'' DOO Ветерник, Краља Петра I број 37, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта ''Измена капацитета радионице за репарацију (рециклажу) искоришћених тонер касета'' у улици Раде Кончара број 1 у Петроварадину у кругу комплекса ''Победа'', на катастарској парцели број 496/26 К.О. Петроварадин, Град Нови Сад.

 

Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 3. августа 2023. године донела решење број VI-501-436/23, да није потребна процена утицаја на животну средину.

 

У циљу обавештавања заинтересоване јавности текст решења објављује се у целости:

 

Градска управа за заштиту животне средине на основу члана 10. став 4. и 6. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр. 135/04 и 36/09), члана 136. став 1. Закона о општем управном поступку (''Службени гласник РС'', број 18/2016, 95/2018 и 2/23-УС) и чл. 11., 34. и 36. Одлуке о Градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', број 52/2008, 55/2009, 11/2010, 39/2010, 60/2010, 69/2013, 70/2016, 54/2020, 58/2021 и 65/2022), поступајући по захтеву носиоца пројекта ''NOVA 2016 COMPANY'' DOO Ветерник, Краља Петра I број 37, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта ''Измена капацитета радионице за репарацију (рециклажу) искоришћених тонер касета'' у улици Раде Кончара број 1 у Петроварадину у кругу комплекса ''Победа'', на катастарској парцели број 496/26 К.О. Петроварадин, Град Нови Сад, доноси

Р Е Ш Е Њ Е

 

1. Утврђује се да за пројекат ''Измена капацитета радионице за репарацију (рециклажу) искоришћених тонер касета'' у улици Раде Кончара број 1 у Петроварадину у кругу комплекса ''Победа'', на катастарској парцели број 496/26 К.О. Петроварадин, Град Нови Сад, носиоца пројекта ''NOVA 2016 COMPANY'' DOO Ветерник, Краља Петра I број 37, није потребна проценa утицаја на животну средину.

2. Носилац пројекта се обавезује да:

- пројекат изведе у складу са приложеном документацијом;

- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Захтеву, Прилог 1. - ''Опис мера предвиђених у циљу спречавања, смањења или отклањања сваког значајног штетног утицаја на животну средину''.

 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

 

Носилац пројекта ''NOVA 2016 COMPANY'' DOO Ветерник, Краља Петра I број 37, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта ''Измена капацитета радионице за репарацију (рециклажу) искоришћених тонер касета'' у улици Раде Кончара број 1 у Петроварадину у кругу комплекса ''Победа'', на катастарској парцели број 496/26 К.О. Петроварадин, Град Нови Сад.

Пројектом је у закупљеном пословном простору предвиђена рециклажа искоришћених тонер касета операцијама R5 и R13 а сам поступак обухвата следеће операције: привремено складиштење, испитивање тонер касете, демонтажа, чишћење преосталог тонер праха, замена потрошних делова, пуњење тонер касета новим тонер прахом, склапање, тестирање, обележавање и паковање као и уништавање тонер касета које се због свог стања не могу репарирати и поновно употребљавати те се комплетно расклапају тако што се извади преостали тонер прах, расклопи тонер и одвоје компоненте израђене од различитих материјала (пластика, метал, алуминијум и др.).

Планирани максимални једновремени пројектовани (инсталисани) капацитет складиштења износи до 16 t уз максимални капацитет дневног уноса до 10 t (годишњи функционални капацитет складиштења износи до 3120 t док годишњи инсталисани капацитет складиштења износи до 4992 t).

Укупни капацитет третмана износи 1200 искоришћених тонер касета на дан (374.400 комада годишње) што представља инсталисани капацитет третмана до 300 t годишње, односно у процесу репарације тонер касета преради се до 200 искоришћених тонер касета на дан (62.400 комада годишње) што представља инсталисани капацитет третмана – поновног искоришћења до 50 t годишње и у процесу уништавања тонер касета које се не могу поново употребити искористи се 1000 искоришћених тонер касета на дан (312.000 комада годишње) што представља инсталисани капацитет третмана до 250 t годишње.

Локација и намена пројекта су у складу са решењем број ROP-NSD-28698-ISAWHA-2/2020 од 12. новембра 2020. године, издатом од стране Градске управе за урбанизам и грађевинске послове.

У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност путем оглашавања у средствима јавног информисања и МЗ ''Петроварадин''.

У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.

  • у документацију достављену уз захтев, по спроведеном поступку разматрања захтева, овај орган је утврдио да се предметни пројекат налази под тачком 14., подтачка 2. ''Постројења за управљање отпадом - одлагалишта и складишта отпада који није опасан и третман отпада који није опасан'', Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", број 114/08).

Имајући у виду врстe неопасног отпада које носилац пројекта планира да складишти и третира - поновно искоришћава на предметној локацији, начин и планирани капацитет складиштења и третмана - поновног искоришћења, као и то да ће применом мера заштите животне средине бити обезбеђен прописан квалитет животне средине, утврђено је да пројекат не представља значајног загађивача животне средине и да није потребна израда Студије о процени утицаја пројекта на животну средину.

Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току редовног рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајније утицали на животни средину.

На основу горе наведеног решено је као у диспозитиву.

 

Поука о правном средству:

Против овог решења може се изјавити жалба Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.

Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.