Дозволе и обрасци

ОБАВЕШТЕЊЕ о донетом решењу којим је дата сагласност на Студију о процени утицаја на животну средину пројекта базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија"

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС", бр. 135/04 и 36/09) објављује

 

ОБАВЕШТЕЊЕ

о донетом решењу којим је дата сагласност на Студију о процени утицаја на животну средину пројекта базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија"

 

Предузеће "KODAR ENERGOMONTAŽA" d.o.o. из Београда, по овлашћењу Носиоца пројекта "VIP MOBILE" d.o.o., Милутина Миланковића 1ж, Нови Београд, поднео је захтев за давање сагласности на Студију о процени утицаја на животну средину пројекта базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија", у улици Темеринска 8, у Новом Саду, на катастарској парцели број 9091/1, К.О. Нови Сад I, Град Нови Сад.

Након спроведеног поступка и предлога Техничке комисије, Градска управа за заштиту животне средине је дана 2. новембра 2020. године донела решење број: VI-501-457/20, којим је дата сагласност на предметну Студију.

У циљу обавештавања заинтересоване јавности текст решења објављује се у целости:

 

Градска управа за заштиту животне средине на основу члана 24. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр. 135/04 и 36/09), члана 136. став 1. Закона о општем управном поступку ("Службени гласник РС" број 18/16 и 95/18-аутентично тумачење) и чл. 11., 34. и 36. Одлуке о градским управама Града Новог Сада ("Службени лист Града Новог Сада", бр. 52/08, 55/09 11/10, 39/10, 60/10, 69/13 и 70/16), поступајући по захтеву предузећа "KODAR ENERGOMONTAŽA" d.o.o. из Београда, по овлашћењу носиоца пројекта "VIP MOBILE" d.o.o., Милутина Миланковића 1ж, Нови Београд, у поступку одлучивања о давању сагласности на Студију о процени утицаја на животну средину пројекта базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија", након спроведеног поступка и извештаја техничке комисије, доноси

                    

Р Е Ш Е Њ Е

 

1. Даје се сагласност на Студију о процени утицаја на животну средину за пројекат базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија", у улици Темеринска 8, у Новом Саду, на катастарској парцели број 9091/1, К.О. Нови Сад I, Град Нови Сад, носиоца пројекта "VIP MOBILE" d.o.o., Милутина Миланковића 1ж, Нови Београд.

2. Обавезује се носилац пројекта да:                   

- пројекат изведе у складу са техничком документацијом и условима и мерама заштите које су утврдили други овлашћени органи и организације а дати су у прилогу Студије;

- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење или отклањање штетних утицаја на животну средину, садржане у Студији, поглавље 8. "Опис мера у циљу спречавања, смањења или отклањања сваког значајнијег штетног утицаја на животну средину";

            3. Носилац пројекта је дужан да обезбеди извршавање програма сталног праћења у складу са важећим прописима дефинисаним поглављем 9. "Програм праћења утицаја на животну средину" и да податке добијене мониторингом доставља Градској управи за заштиту животне средине Града Новог Сада и Градској управи за инспекцијске послове - Област инспекције за заштиту животне средине;

            4. Налаже се носиоцу пројекта да у случају реконструкције и промене техничких карактеристика базне станице из тачке 1. овог решења, поднесе захтев надлежном органу за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину.

 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

                                   

Предузећe "KODAR ENERGOMONTAŽA" d.o.o. из Београда, по овлашћењу носиоца пројекта "VIP MOBILE" d.o.o., Милутина Миланковића 1ж, Нови Београд , поднело је захтев за давање сагласности на Студију о процени утицаја на животну средину пројекта базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија", у улици Темеринска 8, у Новом Саду, на катастарској парцели број 9091/1, К.О. Нови Сад I, Град Нови Сад.

Пројектом је предвиђено постављање тросекторског антенског система који ће се састојати од укупно три панел антене. У првом сектору биће инсталирана једна панел антена типа К80010966, а у другом и трећем сектору по једна панел антена типа К80010965, које ће се користити за остваривање система DCS1800, UMTS2100 и LTE1800. Планирани азимути антена износе 120º, 235º и 330º, респективно по секторима за све системе. Конфигурација примопредајника базне станице за систем за DCS1800 је 2+2+2, за UMTS2100 је 3+3+3 а за LTE1800 1+1+1.

У складу са Законом о процени утицаја на животну средину и Правилником о поступку јавног увида, презентацији и јавној расправи о студији о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", број 69/05), спроведен је поступак процене утицаја на животну средину и обезбеђено учешће заинтересованих органа и организација и јавности.

Водећи рачуна о роковима прописаним чланом 20. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', број 135/04 и 36/09) Градска управа за заштиту животне средине обавестила је носиоца пројекта о времену и месту јавне презентације и јавне расправе о Студији о процени утицаја, док је о поднетом захтеву, времену и месту јавног увида, јавне презентације и расправе, јавност обавештена оглашавањем у дневним листовима: ''Дневник'', ''Magyar szo'', ''Hlas l'udu'' и ''Руске слово'', а од заинтересованих органа и организација обавештене су Меснa заједницa ''Подбара" и Месна заједница „Салајка“. У законском року, предвиђеном за јавни увид, Студија о процени утицаја пројекта на животну средину била је изложена у просторијама Градске управе за заштиту животне средине до 20. октобра 2020. године. За време трајања јавног увида нису достављена мишљења и примедбе у писаном облику на Студију о процени утицаја пројекта на животну средину од стране заинтересованих органа, организација и јавности нити је било изнетих мишљења заинтересоване јавности током презентације и јавне расправе одржане 21. октобра 2020. године што је констатовано у записнику број: VI-501-457/20 од 21. октобра 2020. године.

Уз студију о процени утицаја на животну средину, техничкој комисији достављено је мишљење Министарства заштите животне средине које је пристигло електронском поштом 2. новембра 2018. године и заведено у Градској управи за заштиту животне средине под деловодним бројем 1338 у ком се између осталог упућује Градска управа на који начин треба да тумачи одредбе Закона о заштити од нејонизујућих зрачења, што је техничка комисија и применила разматрајући предметну студију.

Решењем о образовању и именовању председника и чланова техничке комисије за оцену Студије о процени утицаја на животну средину пројекта базне станице мобилне телефоније "НС1486_02 НС_Нови_Сад_Роткварија", у улици Темеринска 8, у Новом Саду, на катастарској парцели број 9091/1, К.О. Нови Сад I, Град Нови Сад, број: VI-501-457/20 од 21. септембра 2020. године, образована је Техничка комисија за оцену Студије о процени утицаја на животну средину пројекта, која је испитала Студију о процени утицаја и након спроведеног, законом утврђеног поступка, о свом раду овом органу доставила извештај број: VI-501-457/20 од 28. октобра 2020. године са оценом предметне Студије о процени утицаја и предлогом да се на исту да сагласност.

Увидом у комплетну документацију, након спроведеног поступка и извештаја техничке комисије констатовано је да је Студија је урађена у складу са Законом о процени утицаја на животну средину, Правилником о садржини студије о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", број 69/05) и Решењем о потреби процене утицаја и о одређивању обима и садржаја студије број: VI-501-134/20 од 7. августа 2020. године, које је донела Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада.

Уколико се Пројекат изведе у складу са техничком документацијом и ако се испоштују све предвиђене мере за смањење или спречавање штетних утицаја на животну средину из тачке 2. и 3. овог решења, рад објекта неће значајније угрозити животну средину.

 

На основу горе наведеног решено је као у диспозитиву.

 

Поука о правном леку: Ово решење је коначно у управном поступку. Против овог решења носилац Пројекта може покренути управни спор пред Управним судом у року од 30 дана од дана пријема обавештења о донетом решењу, а заинтересована јавност у року од 30 дана од дана објављивања обавештења о донетом решењу у средствима јавног информисања.