Дозволе и обрасци

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта ''Станица за дохлорисање воде за пиће насеља Ковиљ“

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), објављује

 

О Б А В Е Ш ТЕ Њ Е

 

о донетом решењу којим се утврђује да није потребна процена утицаја на животну средину Пројекта ''Станица за дохлорисање воде за пиће насеља Ковиљ“,на катастраској парцели 3734 КО Ковиљ, Град Нови Сад, носиоца пројекта ЈКП „Водовод и канализација“ Нови Сад, Масарикова број 17

            Носилац пројекта, ЈКП „Водовод и канализација“ Нови Сад, Масарикова број 17, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта ''Станица за дохлорисање воде за пиће насеља Ковиљ“, на катастраској парцели 3734 КО Ковиљ, Град Нови Сад.

Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 25. фебруара 2019. године донела решење број VI-501-745/18, којим се утврђује да за предметни пројекат није потребна процена утицаја на животну средину.

У циљу обавештавања заинтересоване јавности интегрални текст решења објављује се у целости:

 

Градска управа за заштиту животне средине на основу члана 10. став 4. Закона о процени утицаја на животну средину („Службени гласник Републике Србије'', бр. 135/04 и 36/09), члана 136. став 1. Закона о општем управном „Службени гласник Републике Србије" број 18/16) и члана 11. Одлуке о Градским управама Града Новог Сада („Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13 и 70/16), поступајући по захтеву носиоца пројекта Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација“ Нови Сад, Масарикова број 17, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта „Станица за дохлорисање воде за пиће насеља Ковиљ“, у Ковиљу, доноси

Р Е Ш Е Њ Е

            1. Утврђује се да за пројекат „Станица за дохлорисање воде за пиће насеља Ковиљ“, на катастраској парцели 3734 КО Ковиљ, Град Нови Сад, носиоца пројекта Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација“ Нови Сад, улица Масарикова број 17, није потребна проценa утицаја на животну средину.

2.   Носилац пројекта се обавезује да:

-  пројекат изведе у складу са техничком документацијом и стандардима прописаним за изградњу, коришћење и одржавање ове врсте објекта;

-  обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Прилогу 1 и Допуни документације број 3.1-732, достављене уз захтев, и чине његов саставни део.

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е

Носилац пројекта, Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација“ Нови Сад, улица Масарикова број 17, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта „Станица за дохлорисање воде за пиће насеља Ковиљ“, на катастраској парцели 3734 КО Ковиљ, Град Нови Сад .

У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност у средствима јавног информисања, а од заинтересованих органа и организација МЗ „Ковиљ". У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.

Локација и намена пројекта су у складу са Локацијским условима број: ROP-NSD-22425-LOC-1/2018 од 3. августа 2018. године, издатим од Градске управе за урбанизам и грађевинске послове Града Новог Сада. Пројекат обухвата постављање типског контејнерског објекта за производњу хлорног средства са опремом за дохлорисање и шахтом за ињектирање хлорног средства.

Циљ пројекта је дохлорисање воде за пиће на правцу водоводне мреже од Новог Сада, у  насељу Ковиљ, замена постојеће технологије хлорисања и обезбеђење са њом повезаних еколошких предности. Пројектом је предвиђена производња средства за дохлорисање воде за пиће на месту коришћења, натријум хипохлорита (NaClO), електролизом раствора натријум хлорида (NaCl), у електролитичкој ћелији, у уређају типа „Хлороген''. Управљање процесом производње је контролисано сензорима преко чијих се сигнала аутоматски укључује/искључује процес електролизе. Дозирање натријум хипохлорита у воду која се дезинфикује и мерење резидуалног хлора је такође аутоматизовано, као и контрола производње нуспродукта, гасовитог водоника преко детектора протока гасне фазе.

Увидом у документацију достављену уз захтев, по спроведеном поступку разматрања захтева, овај орган је утврдио да се предметни пројекат налази на Листи II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину („Службени гласник Републике Србије'', број 84/05) – тачка 8. Хемијска индустрија, подтачка 2) Самостална постројења за производњу, прераду, формирање и паковање базних органских и неорганских хемикалија, вештачких ђубрива на бази фосфора, азота и калијума (проста и сложена хемијска ђубрива) производа за заштиту биља, као и биоцида, фармацеутских и козметичких производа, пластичних маса, експлозива, боја и лакова, детерџената и средстава за одржавање хигијене и чишћење и др.

Овим пројектом ће бити избегнут ризик од опасности коришћења досадашње технологије дезинфекције гасовитим хлором који је опасан за руковање и транспорт кроз насељена места. Улазне сировине за производњу хлорног средства су со (NaCl), деминерализована (омекшана) вода и електрична енергија. У току рада пројекта настају отпадне воде пореклом од регенерације јоноизмењивачке колоне (омекшавања воде) и вода из система за хлађење електролизера. Полазећи од чињенице да се за обе користи напојна вода директно из мреже, без додатка других супстанци, ове воде спадају у  категорију незагађених индустријских отпадних вода. Отпадне воде ће се одводити у постојећу септичку јаму.

Умајући у виду горе наведено, као и да се нова технологија поставља на истој локацији на начин који ће омогућити оптимално коришћење постојеће инфраструктуре, нетоксичност улазних сировина, да се дезинфекционо средство производи на месту потрошње у концентрацији која је безопасна за људе и околину што поступак дезинфекције чини економичним и мање ризичним, као и да ће применом мера заштите животне средине предвиђених у Прилогу 1. захтева и Допуни документације број 3.1-732, бити обезбеђен прописан квалитет животне средине, утврђено је да није потребна израда Студије о процени утицаја на животну средину.

Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, при изградњи и у току рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајно утицали на животну средину.

 

На основу изнетог одлучено је као у диспозитиву.

 

Поука о правном леку: Против овог решења може се изјавити жалба Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.

Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.