Дозволе и обрасци

"Постројење за пречишћавање отпадних вода у насељу Ковиљ са одводом пречишћене воде до реципиента",ЈП "Завод за изградњу Града", Нови Сад

Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", бр. 135/04 и 36/09) објављује


О Б А В Е Ш Т Е Њ Е
о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта
"Постројење за пречишћавање отпадних вода у насељу Ковиљ са одводом пречишћене воде до реципиента"


Носилац пројекта, ЈП "Завод за изградњу Града", Нови Сад, Стевана Брановачког број 3, поднео је захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Постројење за пречишћавање отпадних вода у насељу Ковиљ са одводом пречишћене воде до реципиента", на катастарским парцелама бр. 345, 353, 5244 и 6803 К.О. Ковиљ, Град Нови Сад.

Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 4. априла 2012. године донела решење број VI-501-1027/11, да није потребна процена утицаја на животну средину.

У циљу обавештавања заинтересоване јавности интегрални текст решења објављује се у целости:


Градска управа за заштиту животне средине, на основу члана 10. став 4. Закона о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС“, број 135/04 и 36/09), члана 192. став 1. Закона о општем управном поступку ("Службени лист СРЈ“, бр. 33/97 и 31/01 и "Службени гласник РС", број 30/10) и чл. 11., 34. и 36. Одлуке о градским управама Града Новог Сада ("Службени лист Града Новог Сада", бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10 и 60/10), поступајући по захтеву носиоца пројекта ЈП "Завод за изградњу" Нови Сад, Стевана Брановачког број 3, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Постројење за пречишћавање отпадних вода у насељу Ковиљ са одводом пречишћене воде до реципиента", доноси


Р Е Ш Е Њ Е


1. Утврђује се да за Пројекат "Постројење за пречишћавање отпадних вода у насељу Ковиљ са одводом пречишћене воде до реципиента", на катастарским парцелама бр. 345, 353, 5244 и 6803 К.О. Ковиљ, Град Нови Сад, носиоца Пројекта ЈП "Завод за изградњу Града", Нови Сад, Стевана Брановачког број 3, није потребна проценa утицаја на животну средину;
2. Носилац пројекта се обавезује да:
-  пројекат изведе у складу са техничком документацијом;
- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Захтеву. 

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е


Носилац пројекта, ЈП "Завод за изградњу Града" Нови Сад, Стевана Брановачког број 3, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину Пројекта "Постројење за пречишћавање отпадних вода у насељу Ковиљ са одводом пречишћене воде до реципиента", на катастарским парцелама бр. 345, 353, 5244 и 6803 К.О. Ковиљ, Град Нови Сад.
Задатак пројекта је пречишћавање комуналне отпадне воде тј. уклањања загађења из отпадне воде до те мере да пречишћена отпадна вода може да се испушта у пријемник (мелиорациони канал Д-600-главни одводни мелиорациони канал на сливном подручју Ковиљ), без штетних последица по пријемник, укључујући Специјални резерват природе "Ковиљско-Петроварадински рит".
У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност у средствима јавног информисања, а од заинтересованих органа и организација Покрајински секретаријат за заштиту животне средине и одрживи развој и МЗ "Ковиљ". У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.
Увидом у списе достављене уз захтев, констатовано је да захтев садржи све податке предвиђене ставом 2. члана 8. Закона о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник Републике Србије", број 135/04 и 36/09), а нарoчито опис могућих значајних штетних утицаја пројекта на животну средину и опис мера предвиђених у циљу спречавања, смањења и отклањања значајних штетних утицаја на животну средину, као и сву документацију предвиђену ставом 3. истог члана Закона. 
Уз захтев за одлучивање о потреби процене утицаја предметног пројекта на животну средину, приложени су:
- Идејни пројекат постројења за пречишћавање комуналних отпадних вода насеља Ковиљ, израђен од стране "PRO-ING"A.D., Нови Сад, децембар 2010;
- Урбанистички услови за локацијску дозволу број: 97 313/2011 од 5. августа 2011. године, издати од ЈП "Урбанизам" Нови Сад;
- Услове заштите природе за изградњу пројекта канализације и постројења за пречишћавање отпадних вода насеља Ковиљ број: 03-165-2 од 28. јуна 2010. године издате од Покрајинског завода за заштиту природе;
- Предпројектни услови за израду идејног пројекта канализационе мреже отпадних вода и ППОВ насеља Ковиљ број: 4-24790 од 18. марта 2010. године, издати од ЈКП "Водовод и канализација" Нови Сад;
- Решење о водним условима у поступку припреме и израде техничке документације - идејног и главног пројекта за изградњу канализационе мреже отпадних вода и идејног пројекта постројења за пречишћавање отпадних вода насеља Ковиљ, број 104-325-00102/2010-01 од 26. јула 2010. године издато од Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство;
- Предпројектни услови за израду идејног и главног пројекта канализационе мреже отпадних вода и идејног пројекта постројења за пречишћавање комуналних отпадних вода у насељу Ковиљ број 118/9-2010 од 24. августа 2010. године издати од Завода за заштиту споменика културе Грaда Новог Сада.
Идејно решење система одводње и пречишћавања дато је на основу квалитета сирове воде, захтева у погледу квалитета пречишћене воде, према величини насеља.
Разматрањем захтева констатовано је да пројекат подразумева изградњу примарне и секундарне канализационе мреже и централизованог постројења за пречишћавање отпадне воде (домаћинстава, септичких јама и осталих продуцената) насеља Ковиљ. 
Процес пречишћавања СБР поступком обухвата: претходну обраду (решетка, хватач песка), примарно и секундарно пречишћавање, комбиновано са терцијарним пречишћавањем и обраду муља. Примарно пречишћавање обухвата уклањање бионеразградивих суспендованих честица, секундарно пречишћавање уклањање биоразградивог органског загађења аеробним процесом са активним муљем.  Обзиром, да се секундарним пречишћавањем не уклања фосфор у довољној мери, пројектом је предвиђен одговарајући процес терцијарног пречишћавање (уклањање фосфора хемијским путем). 
Муљ из процеса пречишћавања се дехидратише и одлаже у одговарајуће контејнере. Крајња диспозиција муља биће утврђена након извршене карактеризације и категоризације муља.
Такође, предметни пројекат се налази под тачком 14. подтачком 3) Постројања за пречишћавање отпадних вода: комуналне отпадне воде, Листе II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину ("Службени гласни Републике Србије", број 114/08). 
Применом предложене технологије пречишћавања и применом мера заштите животне средине предвиђених у пројекту, биће обезбеђено пречишћавање отпадних вода до нивоа који одговара граничним вредностима емисије, односно до нивоа којим се не нарушавају стандарди квалитета животне средине реципиента, у складу са Законом о водама ("Службени гласник РС“, број 30/2010), те није потребна израда студије.
Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајно утицали на животну средину (квалитет ваздуха, воде и земљиште).

На основу изнетог одлучено је као у диспозитиву.

Поука о правном леку: Против овог решења носилац пројекта може изјавити жалбу Покрајинском секретаријату за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа. 
Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.