Дозволе и обрасци
ОБАВЕШТЕЊЕ о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта "Постројење за третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада"
Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада на основу члана 29. Закона о процени утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", бр. 135/04 и 36/09) објављује
ОБАВЕШТЕЊЕ
о донетом решењу да није потребна процена утицаја на животну средину пројекта "Постројење за третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада"
Носилац пројекта Привредно друштво "Плава фрајла" дoo., Сутјеска 2, Нови Сад, огранак "Еко-систем", Рачког 93, Петроварадин поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Постројење за третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада", у Петроварадину, на катастарској парцели број 496/24, К.О. Петроварадин, Град Нови Сад.
Након спроведеног поступка, Градска управа за заштиту животне средине је дана 18. септембра 2017. године донела решење број VI-501-540/17, да није потребна процена утицаја на животну средину.
У циљу обавештавања заинтересоване јавности текст решења објављује се у целости:
Градска управа за заштиту животне средине на основу члана 10. став 4. и 6. Закона о процени утицаја на животну средину (''Службени гласник РС“, бр. 135/04 и 36/09), члана 136. став 1. Закона о општем управном поступку ("Службени гласник РС" број 18/16) и чл. 11., 34. и 36. Одлуке о Градским управама Града Новог Сада (''Службени лист Града Новог Сада'', бр. 52/08, 55/09, 11/10, 39/10, 60/10, 69/13 и 70/16) поступајући по захтеву носиоца пројекта Привредно друштво "Плава фрајла" дoo., Сутјеска 2, Нови Сад, огранак "Еко-систем", Рачког 93, Петроварадин, за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Постројење за третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада", у Петроварадину, на катастарској парцели број 496/24, К.О. Петроварадин, Град Нови Сад, доноси
Р Е Ш Е Њ Е
1. Утврђује се да за пројекат "Постројење за третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада", у Петроварадину, на катастарској парцели број 496/24, К.О. Петроварадин, Град Нови Сад, носиоца пројекта Привредно друштво "Плава фрајла" дoo., Сутјеска 2, Нови Сад, огранак "Еко-систем", Рачког 93, Петроварадин, није потребна проценa утицаја на животну средину.
2. Носилац пројекта се обавезује да:
- пројекат изведе у складу са приложеном документацијом;
- обезбеди услове и спроведе мере за спречавање, смањење и отклањање штетних утицаја на животну средину, на начин описан у Захтеву a нарочито обезбеди управљање отпадом у складу са Законом о управљању отпадом ("Службени гласник РС", бр: 36/09, 88/10 и 14/16), Правилником о начину и поступку управљања отпадним гумама ("Службени гласник РС", бр: 104/09 и 81/10) и другим важећим прописима који регулишу ову област.
О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е
Носилац пројекта Привредно друштво "Плава фрајла" дoo., Сутјеска 2, Нови Сад, огранак "Еко-систем", Рачког 93, Петроварадин, поднео је овом органу захтев за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину пројекта "Постројење за третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада", у Петроварадину, на катастарској парцели број 496/24, К.О. Петроварадин, Град Нови Сад.
У складу са Законом о процени утицаја на животну средину, о поднетом захтеву обавештена је јавност путем оглашавања у средствима јавног информисања и МЗ ''Петроварадин“.
У законом прописаном року нису достављена мишљења заинтересованих органа, организација и јавности.
Локација и намена пројекта, у складу су са Информацијом о локацији, број V-353-226/17 од 10. маја 2017. године, издатом од стране Градске управе за урбанизам и грађевинске послове Града Новог Сада.
Пројектом је предвиђен третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада-отпадних гума услед чега не долази до промене хемијских особина материјала, без примене високих температура и хемикалија. Линија за рециклажу отпадних ауто гума је аутоматизована, нове генерације. Максимални капацитет складишта је до 48t неопасног отпада- отпадних гума на дан, док је капацитет за рециклажу максимално 48t на дан (при максималним капацитетом тада постројења у две смене).
Увидом у документацију достављену уз захтев, по спроведеном поступку разматрања захтева, овај орган је утврдио да се предметни пројекат налази под тачком 14. подтачка 2. Постројења за управљање отпадом, на Листи II Уредбе о утврђивању Листе пројеката за које је обавезна процена утицаја и Листе пројеката за које се може захтевати процена утицаја на животну средину ("Службени гласник РС", број 114/08), али је мањег капацитета од капацитета дефинисаног као критеријум за одлучивање о потреби израде студије о процени утицаја на животну средину.
Имајући у виду да обављање предметне делатности, третман, односно складиштење и поновно искоришћење неопасног отпада, не захтева грађење нових и реконструкцију постојећих објеката, као и да није предвиђена инсталација нове опреме, да је линија за рециклажу отпадних ауто гума је аутоматизована, нове генерације, није потребна израда Студије.
Уколико носилац пројекта поступи у складу са условима утврђеним тачком 2. диспозитива овог Решења, у току редовног рада пројекта, неће се јавити негативни ефекти који би значајније утицали на животну средину.
На основу горе наведеног решено је као у диспозитиву.
Поука о правном средству: Против овог решења може се изјавити жалба Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине, у року од 15 дана од дана пријема решења, путем овог органа.
Заинтересована јавност може изјавити жалбу против овог решења у року од 15 дана од дана његовог објављивања у средствима јавног информисања, путем овог органа.